Czytasz: Międzynarodowe show popularnonaukowe po raz pierwszy na Śląsku!

Międzynarodowe show popularnonaukowe po raz pierwszy na Śląsku!

Na Politechnice Śląskiej.

Wielki finał pierwszej na Śląsku edycji konkursu 3MT – Three Minute Thesis już w najbliższy piątek, 8 grudnia. Po co haszczom i Ślązokom mikoryza? Jak z mięczaka zrobić twardziela? Czy wiemy, że jemy enancjomery? Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowiedzą doktoranci ze śląskich uczelni. Zrobią to szybko, bo w 3 minuty, i w sposób zrozumiały dla każdego, bo taka jest idea konkursu. Ten, kto najlepiej sobie poradzi, zwycięży. A wszystko to przy udziale publiczności, która będzie mogła również wybrać swojego faworyta. Zapraszamy do „Mrowiska” wszystkich chętnych z Gliwic i całego Śląska. Wstęp wolny, start o godz. 18.00.

Do finału konkursu zorganizowanego przez Politechnikę Śląską zakwalifikowało się 10 doktorantów z kilku śląskich uczelni. Każdy z nich już w piątek będzie musiał stanąć na scenie i opowiedzieć przed publicznością o swoich badaniach naukowych. Będą mieli na to zaledwie 3 minuty. Muszą to zrobić w sposób ciekawy i przystępny dla szerokiego grona odbiorców – osób, które nie są naukowcami.

Ogólnoświatowy konkurs 3MT z zakresu komunikacji naukowej został zapoczątkowany i opracowany przez The University of Queensland w Australii. Do tej pory był organizowany przez 600 uczelni i instytucji w 59 państwach. Poza treningiem zdolności komunikacyjnych i popularyzacją swoich badań uczestnicy mają możliwość zdobycia nagród. Główna nagroda to 2 000 zł, za drugie miejsce przewidziano 1 000 zł, a za trzecie 500 zł. Dodatkowo będą również nagrody publiczności oraz specjalne nagrody sponsorskie.

Finał konkursu 3MT jest całkowicie otwarty dla publiczności, a prezentowana na scenie tematyka będzie bardzo szeroka. Wszystkie osoby, które chciałyby poznać ciekawostki z przeróżnych dziedzin świata nauki, a przy tym dobrze się bawić i pomóc wyłonić najlepszego popularyzatora, Politechnika Śląska zaprasza serdecznie do Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej 85 w najbliższy piątek, 8 grudnia, na godz. 18.00.

Organizatorem pierwszej na Śląsku edycji konkursu jest Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej we współpracy z Uczelnianą Radą Samorządu Doktorantów.

Czytaj więcej