Czytasz: Międzynarodowe Forum Górnicze w Pawłowicach

Międzynarodowe Forum Górnicze w Pawłowicach

Podniesienie efektywności wydobycia węgla, poprawa jego jakości oraz ograniczenie wpływu na środowisko mogą nastąpić przede wszystkim dzięki wdrażaniu innowacji - przekonywali w czwartek uczestnicy Międzynarodowego Forum Górniczego, odbywającego się w kopalni Pniówek.

Innowacje są motywem przewodnim tegorocznego International Mining Forum (IMF). Gospodarzem konferencji z udziałem ponad dwustu ekspertów i praktyków z całego świata jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

- Jestem przekonany, że wykorzystanie najnowszych technologii to właściwy trend, który nie tylko zapewni JSW optymalny rozwój, ale również wyznaczy kierunki dla całego górnictwa. Racjonalnie wprowadzane innowacyjne rozwiązania pozwolą rozwijać podstawową działalność grupy JSW, czyli produkcję i sprzedaż węgla koksowego - mówił podczas czwartkowej sesji plenarnej konferencji prezes JSW Daniel Ozon.

Prezes przedstawił sytuację grupy kapitałowej JSW na rynku europejskim. "Mamy 6 mld ton zasobów bilansowych węgla, w tym 1 mld ton zasobów operatywnych. Wkrótce będziemy jedynym producentem węgla koksowego w UE, gdyż Czesi kończą wydobycie. Jak sobie radzić ze spadającymi cenami, szczególnie gdy zbliżają się do kosztów produkcji, i tak już zaniżonych? To zmusza nas do działań innowacyjnych" - mówił prezes.

Ozon przypomniał, że w ciągu minionego roku JSW osiągnęła wzrost wydajności z 630 na 710 ton węgla w przeliczeniu na jednego pracownika, a koszty produkcji jednej tony węgla zostały obniżone z 300 do ok. 250 zł.

- Niebagatelny był wkład pracowników, którzy zgodzili się na zmniejszenie wynagrodzeń. Trzeba się jednak wciąż doskonalić; liczymy na skorzystanie z doświadczeń naszych kolegów z Australii, których gościmy na IMF. Kilka tygodni temu uruchomiliśmy nasze nowe centrum Big Data, które nazwaliśmy Centrum Zaawansowanej Analityki Danych - ma to nam pomóc zdobyć maksymalną ilość danych, przetworzyć i wyciągnąć wnioski – powiedział Ozon, podkreślając, że JSW chce wykorzystywać innowacyjne rozwiązania, mogące mieć wpływ na dobrej jakości węgiel i koks.

Uruchomione w JSW Centrum Zaawansowanej Analityki Danych (CZAD) monitoruje w sposób automatyczny kilkadziesiąt najważniejszych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach wydobywania, transportu i przeróbki węgla w kopalniach JSW.

Podczas Forum przedstawiciele zarządu JSW podpisali kilka listów intencyjnych, służących m.in. rozwojowi innowacyjnych przedsięwzięć - m.in. list intencyjny z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz spółką JSW Innowacje, dotyczący kreowania dogodnych warunków do rozwoju działalności związanej z górnictwem przy udziale partnerów zagranicznych. Z kolei list intencyjny podpisany z JSW Innowacje, firmą Advicom oraz Famurem dotyczy współpracy w celu wdrożenia metod proaktywnego utrzymania ruchu (predictive maintenance) w zakresie maszyn dostarczanych przez Famur na potrzeby JSW.

Kolejna umowa - podpisana przez JSW, JSW Innowacje, JZR i firmę Caterpillar - dotyczy testowania w kopalniach JSW nowoczesnej technologii napędowej stworzonej dla systemów wydobywczych i transportu taśmociągami, a także wytworzenia i dostawy JSW różnego innowacyjnego sprzętu mechanicznego, elektrycznego i hydraulicznego w celu podniesienia efektywności i bezpieczeństwa w kopalniach spółki.

Ponadto listy intencyjne podpisano z Akademią Górniczo-Hutniczą (w sprawie zatrudnienia najlepszych absolwentów) oraz firmą ABB, która zajmie się modelowaniem złóż, innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi oraz zarządzaniem zużyciem i produkcją energii elektrycznej.

W piątek, w ostatnim dniu Forum, zaplanowano sesje tematyczne we wszystkich kopalniach JSW oraz w siedzibie spółki.

Czytaj więcej