Czytasz: Miechowice '45 - ciekawa lekcja historii

Miechowice '45 - ciekawa lekcja historii

Prawie 100 osób z kilkunastu grup z Polski, Czech i Słowacji wzięło udział w rekonstrukcji walk o Miechowice z 1945 r.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

Rekonstrukcja walk o Miechowice odbyła się w sobotę na terenie boiska szkolnego obok nieczynnego Gimnazjum nr 13, w którego murach wciąż tkwią sowieckie pociski ze stycznia 1945 roku. Na inscenizację walk przyszło kilkaset osób. 

Fot. Hubert Klimek/UM Bytom

Chcieliśmy pokazać bytomianom i nie tylko, jak wyglądały walki o Miechowice w 1945 roku. Dla wielu zainteresowanych, zwłaszcza młodych widzów, była to ciekawa lekcja historii – mówił Ireneusz Okoń, jeden z organizatorów, pasjonat historii Miechowic i Bytomia. 

Cieszymy, że na to wyjątkowe wydarzenie przyszyły tłumy mieszkańców Bytomia i okolic. To świadczy o tym, że warto organizować takie imprezy, a ludzie chcą poznać historię swojego miasta, zwłaszcza tą dotyczącą II wojny światowej – dodał Okoń.

Podczas rekonstrukcji walk o Miechowice widzowie zobaczyli nie tylko jak przebiegała bitwa, w której starły się niemiecko-sowieckie wojska, ale również umundurowanie i broń walczących wówczas stron.

W rekonstrukcji wzięli udział członkowie kilkunastu grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, a całością wydarzenia kierował Tomasz Świerdgał - szef grupy rekonstrukcyjnej „Gruppe Mergen”. Jej członkowie byli także najliczniejszą grupą, która wzięła udział w pokazie. 

Oprócz grup rekonstrukcyjnych w inscenizacji wzięli udział również członkowie Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, aktorzy z teatru „Domino”, zaś w rolę zamordowanego przez żołnierzy sowieckich ks. Frenzla wcielił się wikariusz parafii p.w. Bożego Ciała, ks. Marcin Paś.

Sobotniemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa broni z 1945 roku, którą przygotował Arkadiusz Dominiec, właściciel Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach. Można było na niej zobaczyć nie tylko broń użytą po obu stronach konfliktu, czyli Wehrmachtu oraz Armii Czerwonej, ale także umundurowanie z tego okresu w kamuflażach zimowych i pełnym oporządzeniu. Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów było spotkanie z Maciejem Bartkowem, który przybliżył ciekawe fakty z historii Bytomia związane z  II wojną światową.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej, 27 stycznia po raz pierwszy w tym roku udostępniony został ponownie schron przeciwlotniczy przy ul. Kasztanowej. W schronie zaprezentowane zostały nowe eksponaty będące własnością Rolanda Skubały, który udostępnił oryginalne wyposażenie schronu przeciwlotniczego: Luftschutzraum.

Również wczoraj w budynku „Ciszy Syjonu” /Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Matki Ewy 1/, odbył się wykład Dariusza Pietruchy, prezesa Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, dotyczący przebiegu walk o Miechowice w styczniu 1945 roku.


Organizatorem wydarzeń w Miechowicach /27 i 28 stycznia/ było Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, a w szczególności pasjonaci historii Miechowic i Bytomia – Ireneusz Okoń oraz Andrzej Habraszka.

Czytaj więcej