Czytasz: Michał Wójcik: Uwolnić biznes od gangsterów

Michał Wójcik: Uwolnić biznes od gangsterów

Wiceminister sprawiedliwości na EKMŚP o planach rządu wobec przedsiębiorców.

Z Michałem Wójcikiem, wiceministrem sprawiedliwości, rozmawia Maria Zawała

Hasło VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw "uwolnić biznes", przyzna pan minister, że brzmi jak zadanie dla ABW. Ale to żart oczywiście.

 

- A nie, to wcale nie jest żart. Proszę pamiętać o tym, że resort sprawiedliwości przygotował jedną z najważniejszych ustaw o wyłudzenach VAT-owskich. Dzisiaj się okazuje, że oszczędności dla budżetu państwa są gigantyczne. Kilkadziesiąt procent więcej przychodów z podatku VAT do budżetu państwa w ciągu ostatnich lat. Można więc powiedzieć inaczej: uwolnić biznes od gangsterów, a mówimy o gangsterach w znaczeniu takim, że to są ci, którzy zajmowali się karuzelami podatkowymi. To ci, którzy proceder rozpoczynali, często w innym kraju.

Biznes to jednak nie gangsterzy. Od czego powinno się go naprawdę uwolnić.

Fakt. Z drugiej strony to kwestia dwóch innych spraw: biurokracji i podatków oraz nieprzejrzystych systemów. Bolączka, z ktorą zmagamy się od 28 lat. Przeregulowanie systemu, za dużo przepisów, one często są niejasne, ale jest światełko w tunelu. Pracujemy nad projektem ustawy, która będzie dotyczyła uregulowań dla biznesu. Będzie konstutucją dla biznesu.

WICEMINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI O KONSTYTUCJI DLA BIZNESU:

Czytaj więcej