Czytasz: Młody! Obudź się!
26-letni Michał z Katowic zatruł się tlenkiem węgla i zapadł w śpiączkę. Po tygodniu wybudził się i ponownie stracił kontakt ze światem. Internauci wzywają do pobudki chłopaka.

Michał Włodarski jest geniuszem matematycznym. Z wyróżnieniem ukończył studia na kierunku Nanotechnologia i Technologia Procesów Materiałowych. Obecnie pracuje w Polskiej Akademi Nauk, gdzie wykorzystuje do swojej pracy doktorskiej badania związane z produkcją grafenu. Nikt nie spodziewał się tragicznego zwrotu w jego życiu.

Michał Włodarski zatruł się tlenkiem węgla podczas kąpieli. Po kilku godzinach znalazła go mama - był nieprzytomny i wciąż leżał w wannie. Wezwała karetkę. Młody, bo tak go nazywają koledzy, został natychmiast zabrany do szpitala w Katowicach, następnie przewieziony do szpitala w Sosnowcu. Na miejscu dokonano szybkiej diagnozy  - zatrucie tlenkiem węgla. Doszło do tak zwanej cofki spalin w piecyku gazowym.  Badania wykazały 33% tlenku węgla we krwi. Lekarze ocenili stan Michała jako krytyczny. Zanik mięśni, niewydolność serca i nerek, brak odruchów, śpiączka.

NAGŁY ZWROT AKCJI

Ku zdumieniu wszystkich, głównie lekarzy, Michał wybudził się. Kontaktował, był świadom tego gdzie przebywa i co się z nim dzieje. Bez problemu poznawał najbliższych. Mówił, że gdy był w śpiączce, wszystko słyszał. Niestety. Następnej nocy, około godziny 2.00, stan Michała bardzo się pogorszył. Stracił przytomność i ponownie zapadł w śpiączkę. Od tego momentu nie ma z nim kontaktu. 

INTERNAUCI CHCĄ WYBUDZIĆ MICHAŁA

Poruszyliśmy niebo i ziemię, żeby ratować naszego syna, brata, przyjaciela, kolegę.

Na Facebooku powstała specjalna grupa "Młody!Obudź się! - pomoc na rehabilitację dla Michała", do której dołączyło prawie 3 tysiące osób. Do akcji włączyli się artyści, dziennikarze, ludzie, którzy Michała nie znają osobiście, ale w spontanicznym odruchu serca postanowili pomóc. O pomoc na swoich oficjalnych stronach zaapelowali między innymi aktorka Krystyna Janda, piosenkarka Majka Jeżowska, znany raper Miuosh, czy prezenter telewizyjny Ryszard Rembiszewski. Trwa zbiórka na portalu pomagam.pl na leczenie Michała.

KOSZTOWNE BUDZENIE

Do tej pory udało się zebrać około 25 tysięcy złotych. Za tę kwotę zakupiono C-EYE, czyli system do neurorehabilitacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju, który pozwoli Michałowi nawiązać jakikolwiek kontakt z najbliższymi, lekarzami i całym otoczeniem. Zbiórka na rehabilitację i leki prowadzona jest znowu od początku. Pomocy możesz udzielić na stronie pomagam.pl.

CZAD - "CICHY ZABÓJCA"

Z badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Okazuje się, że tylko 41 proc. Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie, a jest on przecież bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników. Więcej informacji o czadzie i o tym, jak się przed nim uchronić znajdziesz w artykule dostępnym pod tym linkiem.

Czytaj więcej