Czytasz: Perła czy Łotr?
02:15
Michał Gramatyka został wybrany wicemarszałkiem województwa śląskiego. Z funkcji zrezygnowała Aleksandra Skowronek.

 

Tyszanin, prawnik, samorządowiec i... muzyk.

Michał Gramatyka został wybrany w poniedziałek wicemarszałkiem województwa śląskiego. Zastąpił na tej funkcji Aleksandrę Skowronek, która swoją rezygnację złożyła na początku sesji.

Michał Gramatyka zasiada w ławach sejmiku od 2014 roku. Wcześniej był wiceprezydentem i przewodniczącym rady miasta Tychy. Zasiadał w zarządach koncernów energetycznych. Był ekspertem sejmowej komisji śledczej poświęconej okolicznościom śmierci Barbary Blidy.

- Praca w samorządzie to jest sztafeta. W pewnym momencie przejmujemy od kogoś pałeczkę, po to żeby przyszedł taki dzień, że tę pałeczkę będzie trzeba komuś oddać. Mam tego absolutną świadomość - mówi Michał Gramatyka.

Prof. Marian Zembala dziękując Aleksandrze Skowronek za lata współpracy podkreślił, że uczciwość i prawość są najważniejsze.

- Każdy z nas musi zostawić po sobie trwały ślad.  Życzę następcy, żeby zachował ciągłość urzędu i z klasą pokazał wszystkie dobre cechy - mówi prof. Marian Zembala.

Nawiązując do słów Zembali, Gramatyka odwołał się do prozy Edwarda Stachury: "Intuicja jest niewyobrażalną szpilką w głowie, ale prawość jest niewyobrażalnie wielkim kamieniem na sercu". 

- Liczę na dobrą współpracę. Doświadczenie pana Gramatyki świadczy o tym, że powinien być silny wsparciem mojej osoby i całego Zarządu Województwa - mówi Wojciech Saługa.

Perła czy Łotr?

Michał Gramatyka od blisko dwudziestu lat jest muzykiem grającym i śpiewającym szanty.

- Pracując na takim miejscu trzeba być trochę i perłą, i łotrem. Łotrem, czyli bycie twardym w pewnych decyzjach. A perła? Doświaczenie, wiedza prawnicza, błyskotliwość, to taka perła, która w panu Michale Gramatyce na pewno jest - dodaje Saługa.

Sam Michał Gramatyka zapewnia, że z muzyką nie zerwie. Jest dla niego odskocznią od codzienności.

- Czy jestem bardziej perłą, czy bardziej łotrem? Sam sobie stawiam to pytanie od prawie 46 lat...

Gdzie jest teraz? Twierdzi, że pośrodku.

 

Czytaj więcej