Czytasz: Miasto zapewni transport do lekarza dla osób 60+

Miasto zapewni transport do lekarza dla osób 60+

W Rudzie Śląskiej wystarczy jeden telefon, a busik podjedzie pod wskazany adres i zabierze seniora do przychodni. Teraz program ruszy także w Sosnowcu.

W sierpniu rusza pilotażowy program dowozu seniorów do lekarza. To rozwiązanie skierowane jest do osób, których nie stać na zamówienie taksówki, a podróżowanie komunikacją miejską jest zbyt kłopotliwe.

- Będzie się można dostać z domu bezpośrednio przed wskazaną instytucję zdrowia. Myślę, że dla osób starszych będzie to ogromne ułatwienie - mówi Arkadiusz Chęciński.

Dla mieszkańców posiadających miejskie karty seniora opłata za przejazd na terenie miasta będzie wynosiła 5 zł w jedną stronę. Osoby bez karty zapłacą jednorazowo o 2 zł więcej. Każdy kilometra poza granicami Sosnowca będzie kosztował dodatkową złotówkę. Numer telefonu, pod którym będzie można zamawiać przejazdy zostanie ogłoszony we wtorek. Żeby skorzystać z tej formy przejazdu, będzie trzeba zamówić transport do południa dnia poprzedzającego planowaną podróż. Przewóz będzie realizowany w dni robocze od 7:00 do 20:00.

- Zobaczymy, jak ten pilotażowy model będzie się sprawował. Do końca roku będziemy obserwowali, monitorowali zainteresowanie i zastanowimy się czy mamy tę działalność rozszerzać, czy ewentualnie nie ma zainteresowania tego typu transportem - dodaje

W Rudzie za darmo

W Rudzie Śląskiej takie rozwiązanie jeszcze w ubiegłym roku zainicjowała  fundacja Aktywni My. Projekt „Dzwonię i jadę” zakładał bezpłatny transport dla osób po 60 roku życia i niepełnosprawnych.

W ciągu czterech miesięcy pilotażowego programu z takiego udogodnienia skorzystało ok. 2 tys. seniorów. Od kwietnia br., finansowanie zapewnia rudzki samorząd, który przeznaczył na ten cel 100 tys. zł

Czytaj więcej