Czytasz: Miasto historii piwem płynące

Miasto historii piwem płynące

Zmęczeni świętami? Pakujcie się. Zabieramy Was na wycieczkę. To ponad godzina drogi z Katowic. Niecałe 100 km...

Wiedzieliście, że piwo tutaj produkuje się już od średniowiecza? A jego głównym składnikiem wcale nie jest chmiel?

Spacerowaliście kiedyś dawnym ogrodem zamkowym? Podobno Maria Krystyna Habsburg miała kryjówkę w jednym z drzew w tym parku. Ciekawi w którym?

Legenda głosi, że pod miastem złapano żywcem żubra i ofiarowano go księciu oświęcimskiemu. W zamian nadał miastu herb z głową żubra na niebieskim polu.

Żywiec to miasto historii. Jestem pewna, że najstarszy góral nie zdołałby zapamiętać ich wszystkich. Warto zobaczyć to miasto na własne oczy i poczuć jego specyficzny klimat. Oderwijmy się na chwilę od świątecznego stołu i w jeden dzień poznajmy historię miasta Habsburgów. 

zobaczcie galerię zdjęć

Co zobaczyć w Żywcu w jeden dzień? 

Stary i Nowy Zamek 

To zamek Komorowskich, następnie Habsburgów. Jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. W ramach wystaw stałych muzeum, oglądać można m.in. wystawę etnograficzną. 

Park Zamkowy 

To dawny ogród zamkowy. Jest przepiękny o każdej porze roku. Idealne miejsce na długi spacer i kawę z widokiem na zamek. W parku znajduje się również altana zbudowana w formie Domku Chińskiego. 

Góra Żar 

Na szczyt góry można wjechać kolejką lub wyjść pieszo. Trasa jest bardzo prosta. Szczyt jest ulubionym miejscem paralotniarzy. 

Jezioro Żywieckie

W latach 50-tych część mieszkańców tego miasta zostało wysiedlonych. Ich domy wysadzono w powietrze, studnie zasypano. Wszystko zalano wodą. Kiedyś wieś Zadziele, dziś Jezioro Żywieckie. Teraz przede wszystkim to miejsce dla aktywnych. Są kajaki, rowerki wodne i łódki. 

Piękne kościoły

Kościół Świętego Krzyża, konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny, kościół św. Marka, Kaplica Św. Floriana, cmentarz żydowski

Browar Żywiecki i muzeum browaru

Muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest nowoczesne i interaktywne. To 18 pomieszczeń, w których prezentuje się historię warzenia piwa. Można przenieść się na ulicę galicyjskiego miasteczka i wstąpić do tradycyjnej karczmy!

Rynek

Dopiero co odrestaurowany. Napijecie się tutaj lokalnego piwa lub kawy, zjecie lunch. Przyjemne miejsce. Na rynku stoi stary ratusz - wizytówka miasta. To najładniejsza kamienica na rynku. 

 Przekonaliśmy Was?