Czytasz: Miasto na 9 sposobów
„Wycieczki z Wędrowcem” to nowy przewodnik składający się z dziewięciu zeszytów tematycznych.

Każdy stanowi gotową propozycję krótkiej turystycznej eskapady po Gliwicach.

Przewodnik przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Gliwickie Metamorfozy jest uzupełnieniem cyklu wykładów krajoznawczych organizowanych w Willi Caro.

Do dyspozycji mieszkańców i turystów oddano dziewięć bogato ilustrowanych zeszytów. Każdy z nich to gotowy plan wycieczki, z wyznaczoną trasą i szacunkowym czasem przejścia.

fot. Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy i UM Gliwice

9 tras

Trasa nr 1 to Stare Miasto, a trasa nr 2 powiedzie nas do budynków związanych z rozwojem miasta na przełomie XIX i XX w. 

Trasa nr 3 to szlak przemysłu i myśli technicznej, podczas wycieczki na trasie nr 4 wsłuchamy się w echa dawnych wojen, których symbolem jest oczywiście Radiostacja w Szobiszowicach.

Przemierzając trasę nr 5 natrafimy na dzieło gliwickich ewangelików – będą to nie tylko kościoły, ale też Cmentarz Hutniczy i dawny Dom Towarzystwa Ewangelickiego.

Trasa nr 6 jest poświęcona licznym w Gliwicach śladom pamiątek kultury żydowskiej, a na trasie nr 7 poznamy historię miejskich rzeźb i pomników.

Na trasie nr 8 zgłębimy koncepcję miasta ogrodu, żeby zakończyć zwiedzenia na trasie nr 9 i spojrzeć na Gliwice oczami literatów, takich jak Horst Bienek czy Adam Zagajewski.

‒ Wydaje mi się, że wersja ukierunkowana ściśle na jeden temat jest łatwiejsza w odbiorze i więcej się z takiej trasy zapamiętuje, bo tworzy się pewna całość. Bardzo wygodne jest też to, że podajemy gotową trasę przejścia – mówi Małgorzata Malanowicz ze Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy.

Za opracowanie merytoryczne przewodnika odpowiadali członkowie stowarzyszenia: Marek Klimurczyk, Anna i Marek Kołodziejowie, Wojciech Kwietniewski, Adam Łysiak, Małgorzata Malanowicz i Maciej Porański.

„Wycieczki z Wędrowcem” to kolejna propozycja nieszablonowego poznawania miasta.

Do tej pory nakładem Muzeum w Gliwicach ukazały się już „Gliwice znane i nieznane”, ubiegłoroczny przewodnik po Gliwicach oraz spacerownik „O miłości, życiu i śmierci. Historie o Żydach gliwickich”.

Przewodnik „Wycieczki z Wędrowcem” można nabyć w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3).

Czytaj więcej