Czytasz: Tysiące melomanów w 10. miastach Metropolii

Tysiące melomanów w 10. miastach Metropolii

13 edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego odbywa się pod auspicjami Metropolii GZM.

Festiwal - jedna z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych regionu - co roku przyciąga tysiące melomanów.  Tegoroczne festiwalowe koncerty będą odbywać się w 10 miastach Metropolii, ale także w Krakowie, Raciborzu i Wodzisławiu.

- W informacji o Festiwalu możemy przeczytać, że jego głównym celem jest tworzenie – w oparciu o współpracę kilkunastu największych miast województwa śląskiego - wydarzenia, które jest kulturalną wizytówką Śląska w Europie – mówi Karolina Wadowska, członek Zarządu GZM.

- Ta sama zasada – tworzenie, w oparciu o współpracę, nowej, atrakcyjnej jakości – przyświeca Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tym większą przyjemnością wspieramy Festiwal jako jego oficjalny Partner - dodaje.

Dzięki festiwalowym koncertom mieszkańcy Metropolii będą mieli okazję zetknięcia się ze wspaniałymi dziełami muzycznymi w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i ze świata. - Cieszymy się na tę muzyczną ucztę, tym bardziej, że obejmie ona wiele miast Metropolii – przyznaje Karolina Wadowska.

Festiwalowe koncerty będą odbywać się m.in. w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza w Sosnowcu, w Operze Śląskiej w Bytomiu, w Pałacu w Nakle Śląskim, w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, w Pałacu w Rybnej w Tarnowskich Górach, ale także w wielu kościołach, a nawet na pięknym, zabytkowym dziedzińcu bytomskiego sądu.

Podczas Festiwalu prezentowane będą arcydzieła muzyki wokalno-instrumentalnej w doskonałym wykonaniu. Na otwarcie, 8 listopada, usłyszymy wokalne aranżacje instrumentalnych utworów Fryderyka Chopina. Będzie to widowisko muzyczne w wykonaniu Camerata Silesia, wykraczające poza ramy zwykłego koncertu. W kolejne festiwalowe dni będzie tylko lepiej.

W sobotę, 10 listopada, koncert „Bach i Wesołowski industrialnie”, podczas którego usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, patrona Festiwalu, a także Adama Wesołowskiego, twórcy Festiwalu i jego dyrektora generalnego. Za pulpitem dyrygenckim stanie Hobart Earle, znakomity amerykański dyrygent, który pokieruje Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, a wśród wykonawców m.in. Łukasz Długosz, najlepszy polski flecista młodego pokolenia.

Tydzień później, 17 listopada, w pięknym Pałacu w Nakle Śląskim, będzie można usłyszeć Olgę Pasiecznik, światowej sławy sopranistkę, której w repertuarze Karola Szymanowskiego towarzyszyć będzie na fortepianie siostra, Natalia Pasiecznik.

Zaskoczeniem, nawet dla melomanów, może być koncert „Możdżer i Gorczycki”, w niedzielę 18 listopada, podczas którego będzie można usłyszeć opracowania muzyczne Psalmów autorstwa G.G. Gorczyckiego, ale także Leszka Możdżera i Mieczysława Szcześniaka, ten ostatni znajdzie się także w gronie wykonawców.

Kolejna gwiazda z plejady artystów tegorocznej edycji Festiwalu - Andreas Scholl, światowej sławy kontratenor – wystąpi 1 grudnia w Operze Śląskiej w Bytomiu, w towarzystwie London Baroque Orchestra. Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory Händela i Bacha.

I wreszcie, na finał 9 grudnia, prawdziwy rarytas – IX Symfonia Ludwiga van Beethovena, w mistrzowskim wykonaniu Narodowej Orkiestry Filharmonicznej w Odessie. To tylko wybrane pozycje z przebogatego programu tegorocznej - w pełnym tego słowa znaczeniu metropolitalnej - edycji Festiwalu.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia gorąco poleca wszystkie koncerty tego prestiżowego muzycznego wydarzenia.