Czytasz: W autobusie zapłacisz kartą

W autobusie zapłacisz kartą

Rusza pilotażowy program w tramwajach i autobusach metropolii.

W 14 tramwajach i 14 autobusach prowadzone są testy usługi płatności kartą za bilet. System odnotuje płatność i w wypadku sprawdzania biletów kontrolerzy będą mieli specjalne czytniki, za których pomocą sprawdzą datę i kwotę naszej ostatniej transakcji. Podobny program realizowany jest m. in. we Wrocławiu.

- Korzystając z tych czytników będzie można zapłacić za bilety strefowo-czasowe, jednak bez możliwości przesiadek - mówi Zbigniew Anioł z Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej GZM. - Obecnie testy trwają bez pasażerów. Jeśli okaże się, że system działa, autobusy i tramwaje zostaną skierowane na linie T14 oraz 297 - dodaje.

System ŚKUP również zostanie rozszerzony o możliwość płacenia kartą. Na początku czytniki kart płatniczych zostaną zainstalowane w pojazdach dawnego MZK Tychy, a docelowo mają znaleźć się we wszystkich autobusach i tramwajach.

Do końca marca zakończy się proces wgrywania oprogramowania do czytników także w pociągach. To ma pozwolić na finalziację projektu wspólnego biletu na tramwaje, autobusy i pociągi Kolei Śląskich. Na początku maja projekt system ma być już dostępny dla pasażerów.

Czytaj więcej