Czytasz: Czas na zmianę nazwy metropolii!
Metropolia Silesia? A może Katowice? Jak zmieni się nazwa Górnośląsko-Zagłębiowskeij Metropolii?

Nazwa metropolii stała się nie lada problemem. To, co wyglądało na dobry kompromis, okazuje się kulą u nogi wszelkich działań promocyjnych. Jak zagranicą wypromować Górnoląsko-Zagłębiowską Metropolię? Można próbować skrótem GZM. Czy nie czas wrócić jednak do nazwy... Silesia?

- GZM jest za długą nazwą - przyznaje prezydent Marin Krupa. - Nie chcieliśmy, żeby metropolia rodziła się w jakichś bólach i sprzeczkach, stąd ten kompromis - tłumaczy


Gośćmi debaty Silesion.pl są Kazimierz Karolczak, szef GZM; Marcin Krupa przewodniczący zgromadzenia i prezydent Katowic oraz Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. W rozmowie z Silesion.pl prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik przyznała, że aktualna nazwa metropolii nikomu nic nie mówi. I to nie tylko za granicą, ale także w kraju. Jak GZM sprzedawać marketingowo w świecie? Czy lęki Zagłębia nie powinny ustąpić torując drogę nazwie Silesia?

- Uważam, że dobra nazwa to taka, która łączy i nie budzi emocji, a wywołuje poztywne skojarzenia. Buduje jakąś tożsamość - mówi Kazimierz Karolczak.

Nazwa Silesia przewija się w kronikach historycznych, w dokumentach. Jednocześnie, jak zaznacza szef metropolii, ta sama "dobra nazwa" budzi obawę mieszkańców spoza obszaru metropolitalnego.

- Mówimy też o Dolnym Śląsku. Tam apelowano żeby tej nazwy nie wykorzystywać i nie zawłaszczać - przypomina Karolczak.

Problemu nie widzi jednak prezydent Tychów. 

- Mnie łatwo rozwiązać ten problem - przyznaje prezydent Tychów Andrzej Dziuba - Urodziłem się we Wrocławiu i jestem Dolnoślązakiem do tego mieszkam na Śląsku, więc dla mnie Silesia jest określeniem absolutnie najlepszym! - mówi Andrzej Dziuba.

Metropolia Katowice? 

- Każde rozwiązanie, które jest przetłumaczalne, które nadaje od razu jakość temu, co stworzylismy wspólnie jest dobre. GZM jest za długą nazwą - przyznaje prezydent Marin Krupa.

Prezydent Katowic bardzo ostrożnie wskazuje na niedoskonałości obowiązującej nazwy związku metropolitalnego. Proponuje najpierw, żeby zajęli się nią specjaliści od wizerunku. Po chwili wskazuje, że metropolia może mieć też inną nazwę.

- Powiem tak, że większosć metropolii w świecie nazywa się od największych miast - mówi Marcin Krupa.

Czas na nową nazwę! 

Kazimierz Karolczak przyznaje, że wolałby krótką nazwę, którą łatwo się wymawia. A więc Silesia? Niekoniecznie!

- Próbuję przygotować grunt i konsultować z prezydentami, wypracować inną nazwę. Czy Silesia? Tego nie wiem - mówi Kazimierz Karolczak


Jak przyznali uczestnicy debaty, trwają rozmowy nad wymyśleniem nowej nazwy metropolii. Jesteśmy przekonani, że także Państwo macie swoje propozycje. Jak powinna się nazywać? Czekamy na wasze propozycje w komentarzach lub na kontakt@silesion.pl


Czytaj więcej