Czytasz: Metropolia na wakacje?
MSWiA zakłada powstanie metropolii śląskiej 1 lipca 2017 roku.

Nie w styczniu, nie w marcu, ale w lipcu ma ostatecznie zostać powołany związek metropolitalny w województwie śląskim. Tak informuje minister Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi na interpelację Mirosława Suchonia - posła z... Bielska.

Przedmiotowy projekt zakłada, że wydanie rozporządzenia dotyczącego utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim nastąpi do dnia 31 marca, zaś związek zostanie utworzony z dniem 1 lipca.

Jak zapewnia Mirosław Suchoń, nie podziela on obaw konsekwencji jakie mają dotknąć takie regiony jak Bielsko czy Częstochowę wraz z powstaniem metropolii śląsko-dąbrowskiej. Szansę na zrównoważenie silniejszej pozycji metropolii, a tym samym środków na rozwój, widzi w Sejmiku Województwa Śląskiego. To Zarząd Województwa powinien zadbać o wszystkie regiony uwzględniając różnorodność śląska, podbeskidzia, ziemi częstochowskiej oraz zagłębia. 

Wierzę, że zwycięży zdrowy rozsądek i wspólnie będziemy razem wzrastać dzięki tej metropolii.
- Mirosław Suchoń

Metropolia w wersji PiS

Minister Chwałek zapewnia, że nowe przepisy mają uprościć i przyspieszyć procedurę tworzenia związku metropolitalnego. A kiedy ten powstanie będzie mógł bez przeszkód realizować "kluczowe zadania publiczne".  Ustawa poprzedniego rządu PO-PSL w jego opinii uniemożliwiała skuteczne utworzenie takiego związku na naszym obszarze.

Z tym nie zgadza się Marek Wójcik, główny konstruktor pierwotnej wersji ustawy o związkach metropolitalnych.

Aż 20 miast na Śląsku musi się dogadać, żeby stworzyć metropolię. To niepotrzebne nikomu utrudnienie. Lepiej było wydać rozporządzenie do obowiązującej ustawy. Mielibyśmy metropolię, która rozpoczęłaby szybko i bezproblemowo działanie
- Marek Wójcik

Eksperyment śląski

Założenia nowej ustawy wykluczają powstanie metropolii na innych obszarach kraju. Nie będą mogły ubiegać się o takie rozwiązania ani Warszawa, ani Toruń i Bydgoszcz, ani Trójmiasto.

Regulacja dotycząca Śląska ma umożliwić sprawdzenie w praktyce modelu metropolitalnego opartego o związek gmin
- pisze minister Chwałek

Rada Ministrów aktualny projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim przyjęła 27 września 2016 roku. Przewiduje on uchylenie ustawy z dnia 9 października 2015 r o związkach metropolitalnych, która wciąż obowiązuje. Stosowne rozporządzenie do nowej ustawy ma zostać wydane do 31 marca. Zanim jednak będzie mogło zostać wydane, konieczne jest jeszcze uchwalenie samej ustawy przez Sejm i Senat oraz podpisanie jej przez Prezydenta. W oparciu o pismo z MSWiA, na to zostały 4 miesiące.

Czytaj więcej