Czytasz: Tylko u nas: tak będą wyglądały wybory szefa metropolii!

Tylko u nas: tak będą wyglądały wybory szefa metropolii!

Jako pierwsi podaliśmy tę informację: znamy prawdopodobny scenariusz jutrzejszego posiedzenia metropolii!

Wedle nieoficjalnych informacji, przez weekend trwały intensywne rozmowy prezydentów, wójtów i burmistrzów miast tworzących metropolię. Samorządowcy się dogadali. W skrócie plan wygląda następująco: Marcin Krupa zostanie przewodniczącym zgromadzenia, a Kazimierz Karolczak szefem metropolii. Co z Markiem Koplem? Nieoficjalnie mówi się, że zrezygnuje.

Wybory we wtorek

Zgodnie ze scenariuszem napisanym przez samorządowców, we wtorek tuż po rozpoczęciu przerwanych obrad na przewodniczącego zgromadzenia zgłoszona zostanie kandydatura Marcina Krupy.

Przypomnijmy, Marcin Krupa przegrał takie głosowanie dwa tygodnie temu. Tym razem jednak prezydent Katowic ma zyskać niezbędne poparcie zarówno prezydentów, jak i reprezentowanych przez nich mieszkańców. Na znak, że nie jest to kolejna próba ośmieszenia Marcina Krupy, jego kandydaturę może zgłosić Andrzej Dziuba. Prezydent Tychów miał być kandydatem na przewodniczącego, jednak samorządowcy uznali, że Katowicom należy się docenienie ich roli w tworzeniu metropolii.

Ku zaskoczeniu niektórych, prezydenci wykazali się konsekwencją. Po raz drugi zgłoszą kandydaturę Kazimierza Karolczaka - dwa tygodnie temu niemal pewnego kandydata na szefa nowej samorządowej organizacji.

Zgodnie z naszymi informacjami, dziś rano Karolczak miał potwierdzone poparcie „podwójnej większości” miast i ich mieszkańców. Marek Kopel miałby całkowicie wycofać się z walki o miejsce w zarządzie.

Ruch wojewody

Do głosowania pozostało jeszcze 27 godzin. Kandydat wojewody Adam Ostalecki wydaje się spalony po tym, jak prezydent Zabrza stwierdziła, że lepszym kandydatem będzie Marek Kopel. Jednak zgodnie z rządowym planem metropolią miał kierować „człowiek PiS-u”.  Co zrobi wojewoda? Okaże się dziś. Przed południem ma dojść do spotkania Marcina Krupy z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem.

Dwa tygodnie temu było prężenie muskułów. Dziś jest plan. Czy zostanie zrealizowany, okaże się jutro. Zobacz jak przebiegało pierwsze przerwane Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Czytaj więcej