Czytasz: Dzisiaj głosowanie nad władzami metropolii!

Dzisiaj głosowanie nad władzami metropolii!

41 „głów” gmin wchodzących w skład metropolii spotkało się w poniedziałek w siedzibie byłego GZM-u. Za zamkniętymi drzwiami. Dzisiaj będą jednak głosować nad wyborem władz metropolii.

Aktualizacja

Zaskoczenie: Będzie głosowanie nad władzami metropolii!
Spotkanie za zamkniętymi drzwiami skończyło się chwilę przed godz. 16. Zaskakująco.

- Pojawił się wniosek, by rozszerzyć harmonogram wtorkowego zgromadzenia metropolii o głosowanie nad jej władzami – poinformował nas Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Dodał, że wniosek przegłosowano. - Tylko 10 na 41 osób było przeciwnych - podkreślił Chęciński. Zapewnił, że kilkugodzinne robocze spotkanie przedstawicieli gmin wchodzących w skład metropolii, przebiegło w spokojne atmosferze. - Pojawiały się nazwiska kandydatów do władz, ale rozmowy były ogólne - mówi prezydent Sosnowca.

A jeszcze rano nastroje dopisywały. - Nie sądzę, żeby dziś coś ważnego się wydarzyło. To robocze spotkanie, chcemy podyskutować – mówiła z uśmiechem Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „NIECH SIĘ PIS TRZYMA JAK NAJDALEJ OD METROPOLII!”

Na stole konferencyjnym leżały ułożone równo tablety, a przedstawiciele 41 gmin tworzących metropolię, stopniowo zapełniali miejsca. Kwadrans po godz.13 drzwi zamknięto, mediów nie wpuszczono. Dyskusja, choć „robocza”, mogła wywołać wiele emocji. W końcu decydują się właśnie losy tego, kto metropolią pokieruje.

Samorządowi kontra upolitycznieni

Jest o co powalczyć, zgodnie z dżentelmeńską umową, każdy z pięciu podregionów tworzących metropolię miał przedstawić swojego kandydata. O ile jednak w podregionie tyskim i sosnowieckim kandydaci są znani od dawna, tak w katowickim, bytomskim i gliwickim sytuacja jest zdecydowanie bardziej napięta. Walka toczy się między kandydatami „samorządowymi”, a tymi, którzy są upolitycznieni.

Trwa wyborcza loteria

Pozycja kandydatków: Kazimierza Karolczaka i Krzysztofa Zamasza wydaje się niezagrożona. W zarządzie metropolii zostają jeszcze trzy miejsca. Kandydatów jest co najmniej ośmiu. To Adam Ostalecki, Grzegorz Kwitek, Danuta Kamińska, Marcin Michalik, Karolina Wadowska, Andrzej Pilot, Jerzy Polaczek i Zygmunt Łukaszczyk. Prezydenci i burmistrzowie mogą też wybrać przewodniczącego zarządu, który zaproponuje skład zarządu. Brak zgody może przyczynić się do wywrócenia całej układanki i zgłaszania kandydatów przez poszczególne gminy. Póki co trwa wyborczy pat.

PRZECZYTAJ TAKŻE - DURCZOK: METROPOLIA DWÓCH PRĘDKOŚCI?

Marszałek przed kandydatami z PiS-u przestrzega

Marszałek Wojciech Saługa w rozmowie z Silesion.pl przestrzegał w poniedziałek przed kandydatami z PiS-u. Chodzi o dyrektora generalnego Urzędu Wojewódzkiego Adama Ostaleckiego oraz posła Jerzego Polaczka. Marszałek uważa bowiem, że partia dała już wiele dowodów na walkę rządu z samorządem. - Jest nim m.in. porzucony już pomysł uniemożliwienia startu w wyborach prezydentom, wójtom, burmistrzom, jeżeli mają za sobą już dwie kadencje oraz zmiany w ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych – podkreślał marszałek Saługa.

Jakie będą uzgodnienia? Na wtorek zaplanowano pierwsze zgromadzenie metropolii.

Wcześniej punkt o wyborze władz metropolii z harmonogramu spotkania wykreślił prezydent Marcin Krupa, pełnomocnik ds. metropolii. Wojciech Saługa zaapeluje, by punt przywrócić.

 

 

Czytaj więcej