Czytasz: Metropolia: Huczny start w Nowym Roku

Metropolia: Huczny start w Nowym Roku

02:20
Na początek wspólny bilet i bezpłatne przejazdy. Czym zaskoczy metropolia w 2018 roku?

Metropolia na dobre wystartuje z nowym rokiem. Zgodnie z ustawą będzie dysponowała budżetem w wysokości 5 proc. odpisu z podatku PIT mieszkańców metropolii. To 320 mln złotych. Do tego 32 mln złotych ze składek 41 gmin tworzących GZM.

Kazimierz Karolczak zapewnia, że metropolia będzie podnosić jakość życia m.in. poprzez ograniczanie niskiej emisji, poprawę transportu czy koordynację planowania przestrzennego. Celem jest poprawa salda migracyjnego miast wchodzących w skład metropolii.

Realnym ułatwieniem ma być wspólny bilet dla wszystkich mieszkańców metropolii. Ci, którzy nie ukończyli 16 lat będą mogli jeździć bezpłatnie nie tylko do szkoły. Jednak poza zadaniami wpisanymi w ustawie, metropolia ma się zająć także mniejszymi projektami, które mają ułatwić codzienne życie jej mieszkańcom.

- Poza tymi najważniejszymi zadaniami wpisanymi w ustawę są tak proste i wydaje się oczywiste projekty, jak np rower metropolitalny. W tej chwili każde miasto na własny sposób realizuje ten projekt, co powoduje, że tych rowerów nie można przemieszczać między miastami - mówi Kazimierz Karolczak


>> NAJWIĘKSZE OBIEKTY W RĘKACH METROPOLII <<


Jeszcze przed Nowym Rokiem metropolia podpisze porozumienie z  Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie zakupu polskich autobusów elektrycznych.

- Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli wprowadzać standardy niskoemisyjnego transportu, co dla nas nie jest bez znaczenia w sytuacji, w której mamy problem z jakością powietrza, a metropolia chce się aktywnie włączyć w te działania, które doprowadzą do tego, że smog w przyszłości będzie tylko niemiłym wspomnieniem lat przeszłych - mówi Kazimierz Karolczak

Kazimierz Karolczak nie wyklucza, że w przyszłym roku największymi obiektami w regionie może zarządzać właśnie GZM. Chodzi m.in. o  Stadion Śląski, Spodek i MCK. Jak deklaruje, taki model może przynieść realne oszczędności.

- Z punktu biznesowego miałoby to sens. Stworzyłoby to kompleksową ofertę, efekt synergii, to jest to zrobienia. Może się okazać, że dzięki temu samorządy będą mniej dokładać do tych obiektów - mówi Kazimierz Karolczak.

Czytaj więcej