Czytasz: MEN w sprawie Niebieskiego Wieloryba

MEN w sprawie Niebieskiego Wieloryba

Anna Zalewska apeluje o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w internecie.

- Gry komputerowe mogą prowadzić do uzależnień – pisze w liście do nauczycieli szefowa MEN.


"ZASADY ODNOSZĄCE SIĘ DO CYBER-PRZEMOCY IDEALNIE PASUJĄ DO BŁĘKITNEGO WIELORYBA" - NAUCZYCIELKA Z ZABRZA 

- Dziecko, które będzie miało dobry kontakt z rodzicami, nie będzie musiało szukać przyjaciół w sieci - mówi Ewa Wnorowska

Jak ochronić swoje dziecko przed cyberprzemocą?

Reakcja minister Anny Zalewskiej to odpowiedź na bardzo popularną i bardzo groźną w ostatnim czasie grę internetową Niebieski Wieloryb. Polega ona na tym, że trzeba podjąć wyzwanie, które wyznacza „opiekun”. W Rosji, skąd trend przyszedł do Polski, doszło już do samobójstw młodych ludzi. W Gliwicach 15-latek z głębokimi ranami ciętymi obu przedramion został przetransportowany do szpitala. Jak wstępnie ustalono, chłopiec wdał się w niebezpieczną grę Niebieski Wieloryb, w której tajemniczy „opiekun” wydaje coraz to poważniejsze w skutkach polecenia.

CZYTAJ TAKŻE: Kto jest podatny na grę "niebieski wieloryb"?

Minister Zalewska zwraca się z prośbą do dyrektorów i nauczycieli o podjęcie działań zmierzających do zapoznania rodziców z zagrożeniami płynącymi z nieostrożnego korzystania z zasobów sieci.

– Warto podkreślić, że nie wszystko, co pojawia się w internecie, chociaż modne, jest bezpieczne i rozsądne – wskazuje w swoim liście szefowa MEN.

CZYTAJ TAKŻE: Niebieski Wieloryb - gra, która zabija dotarła do Polski

Minister edukacji prosi również, aby podczas spotkań z rodzicami zachęcać ich do rozmowy z dzieckiem, omówienia jego aktywności w internecie, dopytania o ewentualne problemy, z jakimi być może się boryka. Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę na zachowanie ucznia w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha.

W piśmie znalazły się wskazówki dla rodziców, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych.

Ministerstwo informuje także o tym, gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie zarówno dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie: www.dyżurnet.pl, www.ore.edu.pl, www.akademia.nask.pl, www.kursor.edukator.pl, www.saferinternet.pl, www.plikifolder.pl.

Czytaj więcej