Czytasz: MEN dementuje! Miłosz będzie na liście lektur

MEN dementuje! Miłosz będzie na liście lektur

Burza medialna wokół postaci Czesława Miłosza uspokaja się. Mamy odpowiedź rzecznika prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Justyna Sadlak, rzeczniczka MEN, pisze w mejlu do nas:

„Nie wyobrażamy sobie nowej podstawy programowej do szkół ponadpodstawowych bez twórczości Czesława Miłosza! Czesław Miłosz jako polski poeta i noblista ma zagwarantowane miejsce w podstawie programowej. Twórczość Czesława Miłosza zostanie wprowadzona do ostatecznego projektu podstawy programowej dla szkoły ponadpodstawowej w zakresie podstawowym”.

Przypomina też, że obecnie trwają konsultacje projektu podstawy programowej, która wejdzie w życie dopiero 1 września 2019 roku.

- W nowej podstawie programowej dla szkoły podstawowej wymienione zostały wybrane wiersze Czesława Miłosza i innych poetów w wykazie lektur obowiązkowych do omówienia z uczniami klas IV-VI szkoły podstawowej – mówi Sadlak.

Nie ma Miłosza w liście do konsultacji

Przypomnijmy. W nowej podstawie programowej nazwisko poety i laureata Nagrody Nobla było. Był też zapis o wybranych wierszach Czesława Miłosza z tomu "Ocalenie" oraz "Traktat moralny". Na rządowych stronach zamieszczono jednak dokument, w którym Czesława Miłosza trudno szukać. Trwają teraz konsultacje publiczne. Instytucje mogą zgłaszać uwagi do 18 sierpnia. Dlaczego na liście do konsultacji nie ma nazwiska noblisty? Nie wiadomo.

 

Czytaj więcej