Czytasz: Chorzów wydarł mityng Warszawie

Chorzów wydarł mityng Warszawie

Memoriał Kamili Skolimowskiej przenosi się na Stadion Śląski.

Memoriał im. Kamili Skolimowskiej zmienia lokalizację. W roku 2018 zamiast na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się w Chorzowie, na zmodernizowanym Stadionie Śląskim. Warszawski stadion gościł imprezę przez ostatnie cztery lata, nie jest jednak obiektem lekkoatletycznym. Takim stał się "kocioł czarownic", który po remoncie może pomieścić ponad 54 tys. widzów.

ZOBACZ KONIECZNIE: Niesamowita animacja Stadionu Śląskiego i jego wielka historia [FILM]

Przyszłoroczny memoriał zostanie omówiony dokładniej na zapowiedzianej na wtorek konferencji, w której wezmą udział: Anita Włodarczyk - rekordzistka i mistrzyni świata oraz złota medalistka olimpijska w rzucie młotem, Piotr Małachowski - mistrz Europy i świata, dwukrotny srebrny medalista olimpijski w rzucie dyskiem, Wojciech Saługa - marszałek województwa śląskiego, Aneta Moczkowska - prezes Parku Śląskiego i Krzysztof Klimosz - prezes Stadionu Śląskiego.

Memoriał Kamili Skolimowskiej

Memoriał Kamili Skolimowskiej to międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany cyklicznie od 2009 roku przez Fundację Kamili Skolimowskiej. Jego pierwsza edycja, nosząca nazwę „Mityng ku czci Kamili”, odbyła się 2 maja 2009 roku na stadionie warszawskiej Skry. Mityng oficjalnie zainicjował działalność Warszawskiego Ośrodka Rzutu Młotem im. Kamili Skolimowskiej. Główną ideą jaka przyświecała organizacji tego wydarzenia było oddanie hołdu zmarłej mistrzyni olimpijskiej z Sydney. Impreza miała być jednorazowym przedsięwzięciem jednak po roku przerwy zarząd Fundacji podjął decyzję o zorganizowaniu kolejnej edycji, tym razem całkowicie zmieniając jej formułę. Oprócz rzutu młotem w programie znalazły się również inne konkurencje lekkoatletyczne.ałaniom pamięć o naszej wspaniałej lekkoatletce jest ciągle żywa. 

Tak wyglądała modernizacja Stadionu Śląskiego - zobacz linię czasu

Druga edycja Memoriału odbyła się 20 września 2011 roku na stadionie Orła. Trzeci Memoriał przyniósł kolejne urozmaicenia. W ramach wydarzenia po raz pierwszy rozegrano Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej, w którym dzieci i młodzież rywalizowały w siedmiu konkurencjach lekkoatletycznych. W dużym Memoriale natomiast wystartowało siedmiu medalistów Igrzysk Olimpijskich z Londynu. Przełomowa okazała się być czwarta edycja imprezy, która została rozegrana pod hasłem „Sport jest jeden”. Wydarzenie to miało charakter integracyjny a jednym z partnerów strategicznych był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W większości dyscyplin obok pełnosprawnych sportowców rywalizowali również lekkoatleci z niepełnosprawnościami.

Dwie kolejne edycje Memoriału Kamili Skolimowskiej odbyły się na Stadionie PGE Narodowym. Były to pierwsze imprezy lekkoatletyczne w historii zorganizowane na tego typu obiekcie. Na trybunach stadionu pojawiło się łącznie ponad 40 tysięcy ludzi a przed telewizorami na całym świecie zasiadło prawie 3,5 miliona osób. Największymi gwiazdami mityngów oprócz polskich wielkich mistrzów: Anity Włodarczyk, Piotra Małachowskiego, Tomasza Majewskiego czy Kamili Lićwinko byli m.in.: Usain Bolt i Asafa Powell.

>> Kamil Durczok o nowym życiu Stadionu Śląskiego <<

Czytaj więcej