Silesion.PL

serwis informacyjny

Mecz o Pokój! Ponad milion złotych dla uchodźców w Ukrainie dzięki spotkaniu Legia Warszawa – Dynamo Kijów

Na zdjeciu prezesa klubu Dariusza Mioduskiego prezes Fundacji Legii Anny Mioduskiej oraz ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrija Deszczycia foto mkostrzewa legiacom

Na zdjeciu prezesa klubu Dariusza Mioduskiego prezes Fundacji Legii Anny Mioduskiej oraz ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrija Deszczycia foto mkostrzewa legiacom

•    12 kwietnia na stadionie Legii zmierzyli się aktualni mistrzowie i dwa najbardziej utytułowane zespoły Polski i Ukrainy, inaugurując międzynarodowy cykl Mecz o Pokój!

•    Podczas spotkania oraz towarzyszących mu zbiórek i aukcji charytatywnych zebrano kwotę 1 042 000 zł, którą współorganizator wydarzenia, Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, przekaże uchodźcom wewnętrznym w Ukrainie.

Mecz Legii z Dynamem był piłkarskim, artystycznym i antywojennym widowiskiem, które zwróciło uwagę świata sportu i społeczności międzynarodowej na dramatyczny los zwykłych ludzi, zmuszonych do pozostawienia swoich domów i rodzin w wyniku inwazji Rosji.

Spotkanie uświetnił występ największych gwiazd ukraińskiej sceny muzycznej. Na płycie stadionu Legii zaśpiewały: Tina Karol, Julia Sanina (The Hardkiss), Kateryna Pavlenko (Go_A) i DOROFEEVA wraz z kilkudziesięcioma rodzinami z dziećmi, które przybyły do Polski chroniąc się przed niebezpieczeństwem wojny. Tuż przed rozpoczęciem meczu odegrano hymny obu państw. Po zakończeniu części sportowej polska kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalista Karolina Cicha i Kateryna Pavlenko w obecności zawodników i kilkunastu tysięcy widzów zaśpiewały pacyfistyczny utwór „Imagine” Johna Lennona. Symboliczną rangę meczu podkreślało wiele akcentów. Kapitanem legionistów był ukraiński pomocnik Ihor Kharatin, a wypożyczony do Legii z Dynama Benjamin Verbic wystąpił w obu zespołach.

Dochód ze spotkania oraz zbiórki i aukcji charytatywnych Fundacji Legii (do wylicytowania były m.in. koszulki meczowe z autografami zawodników obu drużyn, opaska kapitańska i oficjalna piłka) wyniósł 1 042 000 zł. 28 kwietnia ta kwota została przekazana przez warszawski klub Ambasadorowi Ukrainy, która przeznaczy ją na rzecz organizacji pomagających uchodźcom wewnętrznym.

– Mamy satysfakcję, że to szlachetne wydarzenie z udziałem Legii Warszawa osiągnęło wymiar międzynarodowy i – co dla nas najważniejsze – przyczyniło się do realnej pomocy osobom pokrzywdzonym wojną. Dziękujemy drużynie Dynama Kijów, ambasadzie Ukrainy, kibicom, sponsorom i setkom osób, którzy w trosce o los narodu ukraińskiego zaangażowali się w stojącą na wysokim poziomie organizację spotkania. Zostając pierwszym gospodarzem europejskiego cyklu Meczu o Pokój! otrzymaliśmy wyrazy uznania w wielu środowiskach w Polsce i zagranicą, wśród fanów futbolu jak i osób z innych obszarów życia publicznego, biznesu, dyplomacji, które przy tej szczególnej okazji do nas dołączyły. Cieszymy się, że wspólnie okazaliśmy ogromne pokłady empatii i solidarności, a stadion Legii stał się obiektem kumulującym te uczucia – mówi prezes i właściciel Legii Warszawa Dariusz Mioduski.

Rozegranie spotkania to kontynuacja podjętych przez klub i Fundację Legii wszechstronnych działań na rzecz pomocy osobom z Ukrainy.

– Dosłownie od następnego dnia od wybuchu wojny Legia, Fundacja Legii i nasi kibice, ruszyliśmy do pomocy Ukrainie.  Zaczęliśmy od zbiórki artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców, którzy znaleźli się w Polsce, jak i tych, którzy pozostali na Ukrainie, zorganizowaliśmy punkt pośrednictwa pracy, świetlicę dla matek z dziećmi, zajęcia sportowe i edukacyjne dla ukraińskich dzieci i wiele innych akcji. We współpracy z klubami piłkarskimi z Europy Zachodniej, koordynujemy organizację wysyłki pomocy materialnej do Areny Lwów, gdzie Szachtar Donieck zorganizował punkt pobytu uchodźców wewnętrznych. Jak zawsze, jesteśmy #GotowiDoPomocy, tym razem, aby realnie wesprzeć naszych sąsiadów. Dlatego bardzo się cieszymy, że ten specjalny mecz zaowocował taką kwotą, która będzie stanowić realne wsparcie dla uchodźców wewnętrznych w Ukrainie – mówi prezes Fundacji Legii Anna Mioduska.

Darowizny wciąż można przekazywać na numer rachunku bankowego Fundacji Legii: 07 1140 1010 0000 5259 0300 1025 (tytuł przelewu: Pomoc dla Ukrainy; dane odbiorcy: Fundacja Legii, 00-449 Warszawa, ul. Łazienkowska 3).

– – – – –

Sponsorzy Meczu o Pokój!: PKN Orlen, Bank Gospodarstwa Krajowego, Fortuna, Plus500, 
Totalizator Sportowy, Black Red White, Provident.

Nadawcą spotkania była Telewizja Polska S.A.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024