Czytasz: MCK w rękach metropolii? Krupa: to nie takie proste!

MCK w rękach metropolii? Krupa: to nie takie proste!

Reakcja Marcina Krupy po wywiadzie Kazimierza Karolczaka dla Silesion.pl

Metropolitalne Centrum Kongresowe? Taką wizję przedstawił Kazimierz Karolczak w wywiadzie dla Silesion.pl. Pomysł zakłada przejęcie od samorządów kluczowych obiektów w regionie. Na liście  m.in. Park Śląski, Stadion Śląski, Hala Podium i właśnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Jako pierwszy głos zabrał marszałek województwa. Wojciech Saługa deklaruje współpracę w ustaleniu podziału kompetencji między zarządem województwa a zarządem metropolii.

Właścielem MCK jest miasto Katowice. Głos w sprawie zabiera prezydent Marcin Krupa.

- O każdym rozwiązaniu, które może przynieść korzyści dla regionu, warto rozmawiać - mówi Marcin Krupa.

Jednocześnie studzi nadmierny entuzjazm. Podkreśla, że większość obiektów, które powstały w ostatnim czasie w regionie zostało dofinansowanych ze środków unijnych.

- W przypadku MCK zmiana stron w umowie wymagałyby zmiany decyzji Komisji Europejskiej. Jednocześnie miasto Katowice obowiązuje 15-letnia umowa z operatorem MCK, co również należy wziąć pod rozwagę - dodaje Marcin Krupa.

Marszałek jest na "TAK"

Z dużo większym entuzjazmem o pomyśle Kazimierza Karolczaka wypowiada się marszałek Wojciech Saługa. 

- Od początku deklaruję gotowość do rozmowy z samorządowcami gmin wchodzących w skład metropolii i dyskusji nad scedowaniem części swoich kompetencji na związek metropolitalny - mówi Wojciech Saługa.

Swoją otwartość tłumaczy przenikanie się obszarów w których funkcje metropolitalne wypełnia w chwili obecnej marszałek i województwo śląskie. Jedną z nich jest komunikacja publiczna.

- Koleje Śląskie mogłyby być zarządzane z poziomu metropolii, podobnie jak Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe. Z pewnością Park Śląski, a także Stadion Śląski, Wesołe Miasteczko i Planetarium, położone centralnie w samym sercu metropolii, stanowią naturalny obszar, który powinien należeć do wszystkich miast aglomeracji i jej mieszkańców - mówi Wojciech Saługa.

Marszałek także wskazuje na formalne aspekty przekazania tych spółek do Metropolii.

- GPW czy Koleje Śląskie, realizują zadania także w gminach poza metropolią. Powinno się jednak rozszerzać kompetencje metropolii, tak by skutecznie mogła realizować potrzeby swoich mieszkańców a nie stała się wyłącznie tworem administracyjnym - podsumowuje marszałek Saługa.

Czytaj więcej