Czytasz: Matura 2017: Przecieki

Matura 2017: Przecieki

Pytania znajdziesz w sieci?

Matura 2017 - przecieki?

Po długi weekendzie tegoroczni maturzyści zasiądą do egzaminu dojrzałości. W czwartek przystąpią do języka polskiego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Następnego dnia czeka ich matura z matematyki. W kolejnych tygodniach matura z języków obcych i przedmiotów wybranych. Maturalny maraton zakończą egzaminy ustne z języka polskiego, języka mniejszości narodowych, a także języków obcych. W tym przypadku jednak terminy egzaminów ustala przewodniczący zespołów egzaminacyjnych w danej szkole.

>> Harmonogram matur 2017. Sprawdź o której piszesz! <<

 

Z matury pisemnej przecieków nie ma

Maturzyści już dziś szukają w sieci tegorocznych arkuszy maturalnych, chociaż Łukasz Trawiński rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej zapewnia, że o przeciekach nie ma mowy.

- Nie ma takiej możliwości, aby arkusze maturalne przed egzaminem trafiły do internetu. Praca nad arkuszami odbywa się wyłącznie „analogowo”, w takim sensie, że nie wykorzystuje się do pracy nad arkuszami przesyłania ich drogą mailowa, a wyłącznie pracuje na miejscu, w Centralnej, jak i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej – mówi Trawiński.

- Natomiast same arkusze dostarczane są do szkół w godzinach porannych w dniu przeprowadzania egzaminu – dodaje.

>> Szczęście na maturze. Znamy przepis <<

O ile nie może więc być mowy o przeciekach arkuszy maturalnych służących do egzaminu pisemnego, o tyle z ochroną pytań, które pojawiają się na egzaminach z języków obcych, już tak łatwo nie jest.

Pytania maturalne na ukrytych grupach

Na portalach społecznościowych aż roi się od ukrytych grup, w których maturzyści po wyjściu z ustnego egzaminu z języków obcych wymieniają się pytaniami, które otrzymali. Zyskują głównie Ci maturzyści, w których szkołach egzaminy ustne przeprowadzane są najpóźniej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie widzi w tym jednak większego problemu, bo jak tłumaczy Trawiński, języka obcego nie da się nauczyć w przeciągu kilku dni.

- Każdego roku każda szkoła otrzymuje zgodnie z zapisami rozporządzenia o ocenianiu, 50 zestawów do przeprowadzenia części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego. Zadania w każdym zestawie sprawdzają poziom opanowania wiadomości i umiejętności, których nie da się wykształcić w przeciągu kilku dni – mówi Trawiński.

- Nawet jeżeli zdarzy się, że ktoś zamieści przywołane z pamięci, najczęściej niedokładnie, zadania, które rozwiązywał podczas egzaminu, a ktoś inny z tym materiałem się zapozna, nie ułatwia to tym samym zdania egzaminu. Pragnę podkreślić, że umiejętność mówienia w języku obcym kształci się latami, a zakres wiadomości i umiejętności określa podstawa programowa, na której bazie budowane są zadania – żadne z nich nie zawiera treści spoza tego dokumentu — dodaje rzecznik.

Korepetytor nauczy "na pamięć"

MEN zapomniało jednak jeszcze o jednej kwestii. Gros członków komisji egzaminacyjnej to także prywatni korepetytorzy, którzy na podstawie pewnych pytań, nawet w zaledwie kilka dni, są w stanie przygotować swoich uczniów do „pamięciowego” zdania matury na wysoki procent.

 >>Matura 2017 memy. Zobacz, co interunci myślą o maturze <<

Czytaj więcej