Czytasz: "Uszczelniamy budżet. To niemal drugi Fundusz Unijny"

"Uszczelniamy budżet. To niemal drugi Fundusz Unijny"

00:52
Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewnia, że do kasy państwa wpływać będzie 20 miliardów złotych. To kwoty porównywalne ze środkami, które Polska otrzymuje z Unii Europejskiej.

- Budżet jest w bardzo dobrej kondycji, w znakomitej sytuacji jest ściągalność podatków - mówi Mateusz Morawiecki

KILKANAŚCIE NOWYCH REGULACJI 

Minister rozwoju i finansów w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaznaczył, że w ciągu najbliższych miesięcy ministerstwo zaplanowało kilkanaście nowych regulacji, które „nie utrudnią życia przedsiębiorcom, a jedynie doprowadzą do dalszego uszczelnienia podatkowego”.

Celem 20-30 mld złotych

- Uszczelnienia na poziomie 20-30 miliardów złotych jest tak wielkim i ważnym zadaniem, że można je porównać do funduszy unijnych netto, które przypływają do naszego kraju - mówi Morawiecki.

Minister zaznacza, że do Polski z Brukseli średnio trafia od 27-28 miliardów złotych.

- Można porównać to z drugim funduszem unijnym - podkreśla minister rozwoju i finansów.

 

STABILNY BUDŻET I DOBRY KLIMAT DO INWESTOWANIA

W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Mateusz Morawiecki podkreślił, że budżet "nie jest z gumy".

- Budżet nie jest z gumy i te uszczelnienia, które robimy, one idą na te wydatki społeczne, na które idą - mówi Morawiecki.

Inwestycje zdaniem wicepremiera są kluczowym parametrem z punktu widzenia rozwoju gospodarczego oraz kluczowym dla przedsiębiorców. Bieżącemu klimatowi inwestycyjnemu sprzyjać ma równowaga makroekonomiczna. Morawiecki ocenia, że z punktu widzenia perspektyw PKB w ostatnich 6-9 miesiącach należy mówić o najbliższym dobrym roku, ale także kolejnych kilku bardzo dobrych latach.

IDEALNA INFLACJA?

Zdanie Morawieckiego poziom inflacji powoli osiąga „wysokość idealną z punktu widzenia biznesu”.

- Inflacja na poziomie 1,5-2,5 proc. (…), nie przekraczająca znacznie celu inflacyjnego NBP jest zjawiskiem dobrym - zaznacza.

Deficyt budżetowy 

- Dług jest pod kontrolą, deficyt budżetowy również – jeden z najniższych w ostatnich dwudziestu kilku latach. I można tylko na moment zadumać się, jak to jest możliwe, skoro jednocześnie dokonaliśmy bardzo dużych transferów społecznych - podkreśla wicepremier.

Rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy 2017 w Katowicach (fot. A. Baron):

>> Czytaj więcej o inauguracji EKG 2017 w Katowicach <<

Silesion.pl na EKG ma aż dwa stoiska. Pierwsze w MCK, drugie w Spodku. To miejsca spotkań dziennikarzy portalu na czele z Kamilem Durczokiem, prezesem i redaktorem naczelnym, z zaproszonymi gośćmi.

Naszych relacji z EKG szukajcie na Silesion.pl oraz naszych profilach na Twitterze i Facebooku.

Czytaj więcej