Czytasz: Premier w Katowicach: "Wszyscy jedziemy na jednym wózku” [ZDJĘCIA]

Premier w Katowicach: "Wszyscy jedziemy na jednym wózku” [ZDJĘCIA]

Premier Morawiecki na European Start-up Days zapowiedział wsparcie rządu dla polskiego kapitału. Przez kolejne 25 lat.

Jeśli dosłownie brać wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, to planuje sprawować rządy przez najbliższe... 25 lat. Jednak już za 10 lat Polska ma być liderem nowoczesnych technologii.

- Polska za 10 lat autentycznie będzie krajem hi-tech. Będziemy zdumiewać inne państwa swoją nowoczesnością i innowacyjnością. To może się stać tylko dzięki wam i dobrej współpracy z całym środowiskiem gospodarczym. Głęboko wierzę w ten sukces - mówił premier Mateusz Morawiecki do uczestników jubileuszowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Premier Morawiecki na European Start-up Days

Zdaniem Mateusza Morawieckiego Polska źle wystartowała po 1989 roku. 

- Ówczesny trend ideologiczny polegał na tym, żeby wszystko sprzedawać. Ale przecież nie było polskiego kapitału, dlatego w latach 90. większość gospodarki stała się własnością kapitału zagranicznego - mówił Morawiecki - Inni nie mieli takich problemów, bo chronili swój rynek. My dość późno zaczęliśmy rozumieć, że należy dbać o małe i średnie firmy.

Morawiecki, w Katowicach, zapowiedział długofalowe wsparcie dla polskiego kapitału. 

- Przez następne 25 lat chcę wspierać polską własność, chcę wspierać polski kapitał. 

Premier przyznał, że nawet największe polskie firmy na tle światowych gigantów, to wciąż średniej wielkości przedsiębiorstwa. Dlatego strategią jego rządu jest konstruowanie systemu gospodarczego wspierające mały i średni biznes.

- Don’t get me wrong. Zapraszam międzynarodowe korporacje, ale nie do prywatyzowania "polskich sreber rodowych" - mówił w Spodku.

Mateusz Morawiecki nie szczędził gorzkich słów rządom Ewy Kopacz i Donalda Tuska. Jego zdaniem, koalicyjny rząd PO-PSL nieefektywnie skonstruował m.in. zasady podatku CIT i VAT.

- Podatek CIT od firm wynosił 34 mld w 2008 roku i 33 mld w 2015 roku. Zyski dużych firm urosły niemal o połowę, a podatek od tych firm był płaski. W czasie naszych rządów, w ciągu jednego roku odnotowaliśmy przyrost o 13 proc. To 3-4 mld rocznie. Nie kosztem małych firm, które tworzą swoje pole gry. Tylko kosztem dużych firm i potężnych korporacji - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki, w Katowicach podkreślił, że Polska realnie traci względem zagranicznego kapitału. 

- Z punktu widzenia przepływów jesteśmy płatnikiem netto. Kapitał z prywatyzacji, który wykupił 60 proc. naszego przemysłu i handlu, jest zagraniczny. Dywidendy tych spółek to ok. 100 mld złotych netto. Z Unii europejskiej do kasy państwa wpływa z 25 mld zł. 

Na koniec premier zapewnił przedsiębiorców, że wszystkie rozwiązania jego rządu są konstruowane z myślą o rozwoju ich firm. 

- Życząc wam sukcesów, chcę powiedzieć, że państwo polskie jest po waszej stronie - mówił premier. - W końcu wszyscy jedziemy na jednym wózku.

 

Czytaj więcej