Czytasz: Masłowska, Springer i Lysko przyjadą do Rybnika

Masłowska, Springer i Lysko przyjadą do Rybnika

Najlepsi pisarze i teatry awangardowe pojawią się na Rybnickich Dniach Literatury.

Zakorzenione w kulturalnym krajobrazie miasta Rybnickie Dni Literatury organizowane są po raz 48. Niewiele jest w historii miasta wydarzeń, które mają aż tak długą tradycję.

Dni Literatury rozwijają się, a kluczowym momentem w ich ewolucji był rok ubiegły. Wtedy powołana została Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz", która znalazła swoje miejsce. Laureata II edycji poznamy podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia. W program tegorocznych RDL wpisują się także inne ciekawe inicjatywy – literackie, sceniczne, muzyczne czy wizualne.

Będzie teatr awangardowy z Zakopanego

Przez dziesięć dni będziemy spotykać się z tym, co w kulturze najnowsze. Rok 2017 został ogłoszony rokiem awangardy. Przyjedzie m.in. Teatr im. Witkacego z Zakopanego, główny przedstawiciel ruchów awangardowych w teatrze w Polsce. W programie nie mogło też zabraknąć czołowego rybnickiego twórcy awangardowego, Mariana Lecha Bednarka.

Dobra literatura i koncert

Rybnickie Dni Literatury to tradycyjnie także spotkania autorskie.

W Rybniku gościć będą m.in.: ubiegłoroczna laureatka nagrody literackiej „Juliusz” Małgorzata Czyńska, znany i ceniony reportażysta oraz fotoreporter Filip Springer, śląski pisarz Alojzy Lysko, pisarka i laureatka Nagrody Literackiej Nike Dorota Masłowska, literaturoznawca, tłumacz, pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.

Zaproszeni zostali także autorzy nominowani do tegorocznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.

Rybnickie Dni Literatury to także okazja do łączenia sztuki słowa z innymi dziedzinami artystycznymi.

Doskonałym przykładem będzie tutaj koncert zespołu Świetliki na czele z Marcinem Świetlickim.

Nie zabraknie też wystaw

Dniom Literatury będą też towarzyszyć wystawy, m.in. Ryszarda Kalamarza – artysty malarza, uznanego portrecisty, związanego z Rybnikiem od lat 80. XX wieku, który został też laureatem wręczanej podczas Rybnickich Dni Literatury Honorowej Złotej Lampki Górniczej – nagrody dla związanych z regionem osób szczególne zasłużonych w dziedzinie kultury.

Tegorocznej imprezie towarzyszy magazyn festiwalowy, będący swego rodzaju symbolicznym powrotem do wydawanej niegdyś i towarzyszącej wydarzeniu gazety „Chodzą Słuchy”.

Rybnickie Dni Literatury rozpoczynają się 11 października i potrwają do 23 października. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej

Czytaj więcej