Silesion.PL

serwis informacyjny

Marzyciele czy sceptycy? Jacy są Polacy sprawdzamy z okazji zbliżającego się Dnia Marzyciela

Jacy sa Polacy sprawdzamy z okazji zblizajacego sie Dnia Marzyciela

Jacy sa Polacy sprawdzamy z okazji zblizajacego sie Dnia Marzyciela

Ponad połowa zapytanych Polaków uważa się za marzycieli, ale 24% z nich nie przywiązuje się do swoich marzeń. Co trzeci wierzy w ich spełnienie, a 26% ma taką nadzieję. Z okazji Dnia Marzyciela, który przypada 8 września, serwis Prezentmarzeń zrealizował badanie „Marzenia Polaków 2022”.

Jak pokazały wyniki badania, 61% respondentów dąży do spełnienia marzeń, a 31% czeka biernie, aż się same spełnią. Nasze największe marzenia dotyczą spędzania wolnego czasu – 29% odpowiedzi, sfery zawodowej – 23% wskazań oraz miłosnej i materialnej. Spośród 1009 ankietowanych aż 37% ocenia swoje marzenia jako realne. Według 32% są one szalone, ale nadają życiu sens. Zdaniem 19% są niestety niemożliwe do spełnienia. Z kolei 12% określa je jako abstrakcyjne.

Co piąty Polak biorący udział w badaniu postrzega siebie jako sceptyka, 17%  respondentów nie widzi się w roli marzycieli. Za marzycieli uważa się aż 62% zapytanych Polaków, z czego 38% zaznacza, że nie przywiązuje się do swoich marzeń. Mocno w spełnienie swoich marzeń wierzy 35% respondentów, a 26% ma nadzieję, że ich pragnienia się spełnią. Co piąty nie ma takiej wiary, ale sądzi, że bez marzeń życie byłoby smutne, a 18% mówi wprost, że za bardzo nie wierzy w spełnienie marzeń, zaznaczając przy tym, że życie czasem potrafi nas pozytywnie zaskoczyć.

Dla 39% respondentów los był łaskawy, gdyż udało im się spełnić w dorosłym życiu jakieś marzenie z dzieciństwa, co dało im dużą motywację do dalszego działania. Zdaniem 59% zapytanych Polaków upominek w formie przeżycia pozwoliłby im spełnić jedno z ich marzeń. Z zaproponowanej listy przykładowych marzeń w formie przeżyć, 23% zapytanych Polaków najchętniej wybrałoby przejażdżkę luksusowym samochodem, 19% lot balonem, 17% skok ze spadochronem lub skok na bungee. Dla 14% ankietowanych byłby to jakiś kurs rozwijający pasję na przykład kurs tańca, kurs rysunku czy kurs fotografii. Z kolei 12% zapytanych Polaków wskazało na lot motolotnią, lot motoparalotnią lub lot awionetką, 9% na dzień w SPA, a 6% jazdę Monster Truck.

W spełnianiu marzeń pomagają nam bliskie osoby – jak twierdzi 63% zapytanych, którzy doświadczyli takiego wsparcia. Przeciwnego zdania jest 37% respondentów, którzy sami muszą o to zawalczyć.  Na pytanie: jak możemy pomóc innym w spełnieniu marzeń? – 41% zapytanych Polaków wskazuje na pozytywną motywację, 35% na podarowanie upominku w formie przeżycia, a 24%  na okazanie wsparcia finansowego.

Na pierwszym miejscu stawiamy marzenia swoich dzieci – jak twierdzi 29% respondentów. Z kolei 23% uważa, że najważniejsze dla nas są nasze własne marzenia. W dążeniu do ich realizacji motywuje nas potrzeba bycia spełnionym – 44% odpowiedzi i chęć bycia szczęśliwym – 38% odpowiedzi. Według 18% zapytanych – są to inni ludzie.

Swoje marzenia najczęściej zdradzamy partnerowi lub partnerce – 56% odpowiedzi oraz przyjacielowi lub przyjaciółce – 23% odpowiedzi. W kręgu zaufanych, którym wyjawiamy swoje marzenia jest także mama, tata lub inny członek naszej rodziny. Dla 7% ankietowanych jest to sekret, którego nikomu nie zdradzają.

Badanie “Marzenia Polaków 2022” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1009 respondentów w formie ankiety online w sierpniu 2022.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024