Czytasz: Marynara i fryzura, matura!

Marynara i fryzura, matura!

02:36
Za nami pierwszy dzień matur. Jak twierdzą uczniowie sosnowieckich liceów - było łatwo. Przynajmniej na poziomie podstawowym. Jak poszło żakom podczas matury z języka polskiego?

Jedni przerażeni, drudzy spokojni, a jeszcze inni w świetnych humorach. - Damy radę! - krzyknęli przed egzaminem z języka polskiego maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu. Wraz z nimi ponad 41 tysięcy uczniów rozpoczęło dziś ostatni etap swojej obowiązkowej edukacji.

- Matura to wejściówka w dorosłe życie. Dzięki niej uczniowie mogą zaplanować swoją przyszłość - przyznaje Dorota Leszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu.

OBYŁO SIĘ BEZ TALIZMANÓW

Jak przyznają maturzyści, w szczęściu nie pomogły im studniówkowe podwiązki, garnitury, czy słoniki z trąbą do góry, a wiedza nabyta dzięki powtórkom. Niektórzy uczniowie przygotowania do matury rozpoczęli już w drugiej klasie liceum, niektórzy dopiero kilka tygodni przed egzaminem.

>> CZYTAJ: MATURA 2017 - "BYLE NIE SIENKIEWICZ!" <<

W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, maturzyści odwiedzali swoją szkołę nawet w weekendy, by móc powtarzać do najważniejszego egzaminu w swoim życiu.

- To jest piękne, że w weekendy szkoła była pełna maturzystów, którzy uczyli się, powtarzali w ramach dodatkowych zajęć. W tym roku zorganizowaliśmy także wyjazdy maturalne na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Maturzyści mogli powtarzać materiał w innych warunkach - przyznaje Grzegorz Walotek, dyrektor “Staszica”.

PRACA JEST OBOWIĄZKIEM CZY PASJĄ?

Na to pytanie odpowiadali tegoroczni maturzyści podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym.

- Nie uważam żeby ta matura była nie do przejścia. Można było przytoczyć mnóstwo przykładów. Bałem się, że będzie na egzaminie lektura z gwiazdką. Jednak jak zobaczyłem temat wypracowania, to kamień spadł mi z serca - tłumaczy Bartek, uczeń Plater.

>> CZYTAJ: WIEMY, CO BYŁO NA MATURZE - PYTANIA I ODPOWIEDZI <<

Podobnego zdania byli pozostali uczniowie liceum. Cieszyli się, że na maturze nie pojawiło się Ferdydurke, czy Lalka. Jak przyszli studenci będą spędzać resztę dnia?

- Przygotowując się do matematyki! - przyznali tegoroczni maturzyści.

Redakcja SILESION.PL trzyma kciuki za tegorocznych maturzystów!

Czytaj więcej