Czytasz: Marsz Korfantego zamiast Marszu Autonomii?

Marsz Korfantego zamiast Marszu Autonomii?

Koalicja Polski Śląsk chce zmiany narracji o historii Śląska. Liczą na wsparcie nowych władz województwa.

- W debacie publicznej o śląskiej historii dominuje rewizjonizm historyczny, kwestionujący polskie dziedzictwo Śląska i zniesławiający pamięć Ślązaków, którzy poświęcili swoje życie w walce o polskość regionu. Ta narracja nie wynika z badań naukowych, ale z ideologicznej niechęci do polskości - mówi Piotr Spyra, jeden z liderów koalicji Polski Śląsk.

W czwartek zwolennicy wizji dominacji polskości w historii Śląska, zainaugurowali nową kampanię społeczną. Chcą odwrócenia narracji zbudowanej przez ostatnie dziesieć lat przez takie środowiska jak Ruch Autonomii Śląska. Zaczynają hashtagiem #ŚląskaPamięćPL w przestrzeni wirtualnej. W przyszłym roku ich aktywność ma być widoczna także poza internetem. 

- Chcielibyśmy, żeby zarówno w województwie śląskim, jak i opolskim, władze marszałkowskie ogłosiły wojewódzkie święto pamięci Powstań Śląskich - mówi Piotr Spyra.

Zdaniem inicjatorów nowe święto mogłoby być ogłoszone albo 2-3 maja, albo 15 lub 19 sierpnia. Liderzy Koalicji Polski Śląsk nie kryją, że liczą na wsparcie ze strony sejmiku po przejęciu władzy przez PiS w urzędzie marszałkowskim.

- Naszym życzeniem jest to, żeby nowe władze naszego województwa, ale i województwa opolskiego nas wspierały w tych naszych planach - mówi Aleksander Fiszer z „Henryk Sławik – Pamięć i Dzieło”.

Kampanii towarzyszyć ma też nowe logo, które nawiązuje do płaskorzeźby Orła Szukalskiego. Ten do 1939 roku widniał na elewacji Gmachu Urzędów Zespolonych. Został zniszczony przez Niemców. Autorem współczesnej wizualizacji jest grafik z Warszawy.

Liderzy Koalicji chcą upowszechniać wiedzę o dziejach Śląska w kontekście zbliżających się obchodów stulecia kolejnych Powstań Śląskich. W przyszłym roku chcą rozpocząć przygotowania do imprezy, która mogłaby z sukcesem konkurować z popularnym Marszem Autonomii.

- Myślimy o Marszu pamięci Powstań Śląskich. Moglibyśmy wrócić także do idei Związku Górnośląskiego i przywrócić Paradę Korfantego - mówi Piotr Spyra. - Tego typu inicjatywy są potrzebne - dodaje.

- Na Śląsk powinniśmy patrzeć całościowo. Śląsk to nie tylko Górny Śląsk, ale także Śląsk Opolski i Dolny Śląsk. Tu mimo permanentnej germanizacji przetrwała polskość. Dziś do mówienia o śląskości prawo mają nie tylko rodziny, które żyją tu od wielu pokoleń - mówi Grzegorz Flerianowicz koordynator Koalicji w woj. opolskim.

Czytaj więcej