Czytasz: Sędzia Markiewicz: „Nie dajmy zgnieść ostatniego bastionu sądownictwa”

Sędzia Markiewicz: „Nie dajmy zgnieść ostatniego bastionu sądownictwa”

09:09
Gościem Kamila Durczoka jest prezes największego stowarzyszenia sędziów w Polsce. O co toczy się walka przed sądami?

Najbliższe godziny przyniosą odpowiedź o przyszłość praworządności w Polsce. Czy dojdzie do zapowiadanego zamachu konstytucyjnego na kadencję pierwszej prezes Sądu Najwyższego i odwołania prof. Małgorzaty Gersdorf?

- Apeluję do wszystkich ludzi, bo uważam, że dzisiaj wszyscy jesteśmy sędziami, walczymy o praworządność - mówi sędzia Krystian Markiewicz. - Pokażmy, że to jest nasz Sąd Najwyższy, że walczymy o swoje prawa. Pokażmy, że nie damy zgnieść tego ostatniego bastionu sądownictwa.

Krystian Markiewicz, prezes największego stowarzyszenia sędziów polskich przyznaje, że to dzięki wsparciu obywateli, większość sędziów poczuło siłę do przeciwstawienia się zapędom rządu do podporządkowania wymiaru sprawiedliwości. Dziś w orzekaniu wprost stosują konstytucję, mimo tego, że grozi im za to odwołanie z zawodu. Wkrótce może się nimi zająć nowa izba dyscyplinarna.

- Musimy stawiać zdecydowany opór - mówi Krystian Markiewicz. - Będziemy walczyć o to, żeby słowa przysięgi sędziowskiej nie były tylko pustymi słowami. Patrzymy na ludzi, którzy dają wyrazy solidarności z sędziami. My tę solidarność odwzajemnimy.


Kamil Durczok w niezwykle ważnej rozmowie z sędzią Krystianem Markiewiczem o tym, o co chodzi w proteście sędziów? Kto odpowiada za brak świadomości społeczeństwa, jak ważna jest to walka? Co robią sędziowie, żeby utrzymać praworządność w Polsce?