Czytasz: Chcemy promować nasz stadion w kraju

Chcemy promować nasz stadion w kraju

Rozmawiamy z Markiem Zielińskim, dyrektorem Instytucji Kultury Ars Cameralis.

Co Ars Cameralis przygotowała na otwarcie Stadionu Śląskiego?

Mamy trzy elementy działania. Przygotowaliśmy dwa filmy. To „Legendarny Śląski”, czyli animacja, która w trzy minuty ma opowiedzieć historię stadionu. Jest też „Stadion Śląski. W Kotle Czarownic”, czyli 40-minutowy dokument, który we fragmentach będzie pokazywany na stadionie. 30 września będą go mogli zobaczyć wszyscy, którzy pojawią się w kinie Kosmos na przeglądzie „Potęga Emocji, czyli sport w filmie”.

Wielkie otwarcie Stadionu Śląskiego. Co się będzie działo? - PROGRAM

Jest projekt, do którego zaprosiliśmy artystów, którzy mieli zadedykować swoje prace stadionowi, a tym samym pokazać związek sztuki i sportu. Artyści są związani z katowicką ASP, ale nie tylko.

Wreszcie, przygotowaliśmy wystawę, która dekadami opowie historię tego miejsca. To będą przezroczyste szkatułki, które są impulsem do poszukiwania większej ilości informacji o stadionie. Będzie też diament przygotowany przez pracownię bro.Kat. Te elementy pozostaną na stadionie. Chcieliśmy, żeby wystawy były mobilne, byśmy mogli je wozić je po Polsce, a tym samym promować nasz stadion.

Ars Cameralis to instytucja kultury i nie kojarzy się ze sportem. Skąd taki mariaż?

Tak wyglądała modernizacja Stadionu Śląskiego - zobacz linię czasu

Staliśmy się partnerem otwarcia stadionu i ze względu na nasze zainteresowania to kierunek w którym chcieliśmy iść. Nasze działanie wzbogaci przestrzeń obiektu. Nie zapominajmy też o innym obliczu stadionu. W tym miejscu działy się wielkie wydarzenia muzyczne jak koncerty U2, ACDC czy Rolling Stones. Przed remontem stadion był areną wydarzeń muzycznych i przestrzenią kulturalną Śląska, która nasz region otworzyła na wielkie wydarzenia muzyczne.

To nie jedyne działania Ars Cameralis w tym roku. Tradycyjnie odbędzie się też festiwal.

Program Festiwalu Ars Cameralis jest już zamknięty i jak zwykle będzie dotyczył sztuk wizualnych, muzyki i literatury. Zaczniemy go promować w przyszłym tygodniu. A samo wydarzenie odbędzie się w listopadzie.

Czytaj więcej