Czytasz: Zdekomunizujmy polską konstytucję!

Zdekomunizujmy polską konstytucję!

Usuwając z przestrzeni publicznej symbole komunizmu, zacznijmy od konstytucji. Wyrzućmy z niej myślenie, któremu komunizm dał początek - apeluje europoseł.

To dziś mija ostateczny termin "dekomunizacji ulic". Instytut Pamięci Narodowej wskazuje, że z przestrzeni publicznej zniknąć muszą miejsca poświęcone pamięci Jerzego Ziętka. Europoseł Marek Plura uważa, że Jorga zdekomunizowali sami komuniści. Czym? Wyrzuceniem go z partii w 1948 roku. Dla niego Ziętek jest symbolem... śląskości.

- Stajemy w obronie naszego Jorga, który Ślonzokom w tych trudnych czasach PRL-u przywrócił godność, a śląskości normalne miejsce w życiu publicznym -mówi Marek Plura.


>> PLURA ZACHWYCONY ŚPR. CZY PLATFORMA STRACI EUROPOSŁA? <<


Przyznaje, że osobiście nie znał generała, ale od swojego dziadka zawsze słyszał, że „Jerzy Ziętek przywrócił powstańcom śląskim godność i szacunek”.

Zdaniem Marka Plury, chcąc wyrzec się wszelkich przejawów komunizmu, powinno zacząć się od polskiej konstytucji. To za sprawą rzadu Bieruta, których europoseł nazywa „prawdziwymi komunistami” wykreślono zapis o autonomicznym województwie śląskim. Województwie, do którego powstania przyczynił się także gen. Jerzy Ziętek.

- Jorg jest nasz a nie wasz - podsumowuje Marek Plura.


ZOBACZ TAKŻE:

>> ŻYJEMY CIĄGLE NA PROWINCJI <<

Rząd będzie zawsze rządem warszawskim. Tam będą spływały wszystkie potencjalne „konfitury”. Jest centrala i prowincja. My jesteśmy ciągle na tej prowincji - przyznaje Marek Plura...

Czytaj więcej