Czytasz: Marek Plura europosłem roku

Marek Plura europosłem roku

MEP Awards to polityczne Oskary. Jeden z nich trafił do śląskiego europarlamentarzysty

Marek Plura został uhonorowany nagrodą MEP Awards 2019. To wyróżnienia przyznawane przez brukselski miesięcznik The Parliament Magazine. Wybierani są najbardziej pracowici i wpływowi posłowie do Parlamentu Europejskiego.

Kategorii jest 15. Jedną z nich było Zatrudnienie, polityka społeczna i regionalna”. To niej za najlepszego europosła uznano Marka Plurę.

- Marek Plura odegrał aktywną rolę w polityce pomimo niepełnosprawności i poważnej choroby zwyrodnieniowej. Jest wiceprzewodniczącym Intergrupy ds. Niepełnosprawności. Bierze aktywny udział w poprawie rynku pracy i tworzeniu warunków do wykorzystania potencjału młodych ludzi ze środowisk znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Organizuje także coroczne konkursy stażowe i wspiera staże parlamentarne dla studentów niepełnosprawnych - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Marek Plura aktualnie angażuje się w promowanie udziału osób niepełnosprawnych w nadchodzących wyborach europejskich. 

Odbierając wyróżnienie podczas uroczystej gali w Brukseli europoseł Marek Plura podkreślił, że ten sukces nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie rodziny - żony, dzieci i rodziców. Dodał, że wyróżnienie ma dla niego symboliczne znaczenie.

- Ta nagroda dla mnie oznacza, że prawa osób z niepełnosprawnościami, oraz misja tworzenia społeczeństwa włączającego, w którym każdy może realizować swój potencjał, leży na sercu nam wszystkim w Parlamencie Europejskim. Drodzy przyjaciele, połączmy siły w tworzeniu Europy bez barier - zaapelował podczas gali nagrodzony europoseł.

Marek Plura, Poseł do Parlamentu Europejskiego jest członkiem grupy Chrześcijańskich Demokratów (EPP) i Platformy Obywatelskiej. Wcześniej Poseł na Sejm VI oraz VII kadencji. Jest szczęśliwym mężem i ojcem. Od urodzenia choruje na postępujący zanik mięśni i porusza się na wózku elektrycznym. Mimo niepełnosprawności odnosi sukcesy w działalności politycznej i społecznej.