Czytasz: Marek Plura: Europa potrzebuje naszych głosów

Marek Plura: Europa potrzebuje naszych głosów

Setka reprezentantów z Polski walczy w Brukseli o prawa osób niepełnosprawnych.

W Brukseli rozpoczął się właśnie IV Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych. Sesję prowadzi m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura.

Zobaczcie zdjęcia z sali plenarnej Parlamentu Europejskiego

Poseł przywitał już wszystkich zgromadzonych. Swoje przemówienie rozpoczął od zapowiedzi niepokojących zmian, jakie w Polsce chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Zapowiedział dyskusję m.in. o zagrożeniach jakie wiążę się z zapowiadanym przez PiS odejściem od możliwości głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne. Mówił również o możliwej likwidacji zakładek dla osób niewidomych w kartach do głosowania, czy braku możliwości głosowania przez chorych w obecności swoich opiekunów.

Zdjęcia: Dawid Fik

- Europa potrzebuje naszych głosów – mówił Plura.

Z kolei unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen zaznaczyła w oświadczeniu przed rozpoczęciem obrad, że umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełnego udziału w społeczeństwie stanowi jedno z największych wyzwań socjalnych, z jakimi przyszło nam się zmierzyć. 

- Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, jeżeli chodzi o wyeliminowanie wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych - podkreśliła.

Do Brukseli zjechała pokaźna reprezentacja z Polski. W Parlamencie Europejskim jest około stu przedstawicieli z naszego kraju, są wśród nich m.in. osoby niepełnosprawne, które będą dziś walczyć o swoje prawa.

Przypomnijmy: Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych zbiera się średnio raz na pięć lat w sali obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Dziś w ławach poselskich zasiadają nie tylko europosłowie, ale i przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością. Ich celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska, w którym zwracają się do Parlamentu Europejskiego o konkretne działania w ich sprawie.

Czytaj więcej