Czytasz: Marek Migalski: Naród nie istnieje!

Marek Migalski: Naród nie istnieje!

Czy istnieje naród polski? Śląski? Jakikolwiek? Wielka debata przy stole Silesion.pl. Krzysztof Bosak, Leszek Jażdżewski, Jarosław Makowski, Jerzy Gorzelik, Piotr Spyra i Marek Migalski mierzą się z ideą narodową.

Zagrzmiało! Dr Marek Migalski w najnowszej książce stawia śmiałą tezę - „Naród jest urojony, realnie nie istnieje”. Akcja - reakcja. I to jaka! Na zaproszenie Silesion.pl przy wspólnym stole zasiedli konserwatyści, liberałowie, narodowcy i… nihiliści? Krzysztof Bosak, Leszek Jażdżewski, Jarosław Makowski, Jerzy Gorzelik, Piotr Spyra i Marek Migalski odpowiadają na pytania redaktorów Kamila Durczoka i Waldemara Szymczyka.

- W moim przekonaniu Ślązacy mają prawo do własnego państwa na z równi z Polakami, Czechami, Łotyszami i Szkotami. To tak samo racjonalne, jak i nieracjonalne. Ideę narodu i ojczyzny uważam za fejkową - mówi Marek Migalski

Jeśli naród nie istnieje, to jaki jest sens istnienia państwa? Jeśli jest swobodnym odczuciem każdego obywatela, to czy deklarujący narodowość śląską mają prawo do własnego państwa?

Półtoragodzinna gorąca debata o tym, czy narodowcy są zagrożeniem, a może zbawieniem dla Polski? Walka na argumenty między liberałami i narodowcami. Od wyszukanych teorii filozoficznych po zarzuty o rzucaniu kamieniami w budki z kebabem.

Szczegóły debaty już jutro rano na Silesion.pl!

 

Czytaj więcej