Czytasz: Marek Kopel: Moim zadaniem było doprowadzić do konsensusu

Marek Kopel: Moim zadaniem było doprowadzić do konsensusu

Tuż przed rozpoczęciem sesji zgromadzenia metropolii, Marek Kopel potwierdza informacje podane przez Silesion.pl

 - Moim zadaniem było pogodzić prezydentów i doprowadzić do udanych wyborów. Wydaje się, że mi się to udało - mówi Marek Kopel

Były prezydent Chorzowa zapewnia, że nie był nigdy kandydatem na szefa metropolii. Przez 10 dni prowadzone były rozmowy i negocjacje z prezydentami śląskich miast na temat… „przyszłości metropolii”. Pomysł, żeby Marek Kopel kandydował był, ale nigdy - jak zapewnia - nigdy nie był oficjalnym kandydatem na szefa metropolii.

- Prezydenci ustalili, ze zarząd będzie pięcioosobowy, a w jego skład wejdą osoby wyznaczone przez tzw. podregiony. Kandydatów jest pięciu, a nawet więcej. Jedno jest pewne - na pewno nie ma mnie wśród tych pięciu osób - mówi Marek Kopel.

Jak zapewnia Marek Kopel, czasem trzeba się wycofać, żeby można było wygrać. Dziś wygrywa metropolia i jedność wójtów, burmistrzów i prezydentów 41 gmin tworzących GZM. Dla samego niedoszłego kandydata najważniejsze jest, żeby w metropolii nikt nie miał poczucia porażki.

- Z tego, co wiem, zostało zawarte porozumienie między prezydentami i jedynym kandydatem [na przewodniczącego zarządu metropolii - przyp.red.] będzie pan Karolczak - mówi Marek Kopel

Swoją role widzi w organizowaniu transportu w ramach metropolii. Dziś jest członkiem zarządu KZK-GOP. Jak przyznaje Marek Kopel rozmowy między metropolią a największym związkiem komunikacyjnym w regionie będą trudne.

- Trzeba wybrać najmądrzejszą formę współpracy. Jest kilka możliwości. Komunikacja musi być cały czas sprawna. Musimy bardzo ostrożnie i precyzyjnie ustalać kolejne ruchy. W efekcie końcowym w całej metropolii musi funkcjonować jeden bilet. Jest także oczekiwanie, żeby obniżyć koszty transportu - mówi Marek Kopel.

W poniedziałek, Silesion.pl jako pierwszy podał, że wedle nieoficjalnych informacji Marek Kopel nie wystartuje jako kandydat na szefa metropolii. Zgodnie z nieoficjalnym scenariuszem ustalonym przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast Marcin Krupa zostanie przewodniczącym zgromadzenia, a Kazimierz Karolczak szefem metropolii.

Czytaj więcej