Czytasz: Polak z Polakiem może się dogadać

Polak z Polakiem może się dogadać

Czy przedsiębiorca może porozumieć się z władzą? Jakich oczekuje zmian? Prezes Business Center Club o trudnych relacjach biznesu z polityką.

Do odważnych świat należy  

Prezes BCC podkreśla, że rozwój wymaga odważnych decyzji.

- Gdyby Polska nie rzuciła się na wolny rynek, nie zmieniła ustroju politycznego, to dalej bylibyśmy w socjalizmie. Do odważnych świat należy - mówi Marek Goliszewski


Czy to już czas, żeby polski biznes uderzył ręką w stół? Czym jest z perspektywy przedsiębiorcy plan Morawieckiego? Czy przedsiębiorca może porozumieć się z władzą? Jakich oczekuje zmian? Prezes Business Center Club o trudnych relacjach biznesu z polityką.


Plan Morawieckiego

Państwowy Fundusz Rozwoju dysponuje miliardami złotych. To kwota, o której przedsiębiorca może tylko pomarzyć. Zdaniem Marka Goliszewskiego strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju autorstwa Mateusza Morawieckiego jest „planem bardzo ciekawym intelektualnie i koncepcją ekonomiczną”.

- Ciekawa jest intelektualnie, bo zakłada obecność podmiotów państwowych w inwestowaniu.  Z drugiej strony ona stawia na rozwój prywatnej przedsiębiorczości i zaprasza kapitał zagraniczny. To nie jest nic niedobrego - mówi Marek Goliszewski.

Największym wyzwaniem jest, jak te założenia wdrożyć. Duże wątpliwości budzi rola państwa we wchodzeniu z inwestycjami, żeby nie zastępować roli przedsiębiorcy. Duże są też rozbieżności między deklaracjami a wdrażanymi rozwiązaniami.

- Z jednej strony mowa o wolnościach gospodarczych dla przedsiębiorców. Z drugiej uchwalane są przepisy, które pozwalają przejąć majątek w zarząd komisaryczny bez zgody sądu - mówi prezes BCC.

Polacy najbardziej przedsiębiorczymi ludźmi na świecie.

- Zmieniła się sytuacja polityczna, społeczno-gospodarcza. Natomiast stare problemy pozostały. Entuzjazm do prowadzenia działalności gospodarczej cięgle jest przytłumiany przez przepisy, które hamują rozwój firm - mówi Marek Goliszewski.

Jak podkreśla prezes BCC, trzeba bronić wizerunku polskiego przedsiębiorcy, który przez Eurostat i agencję ratingową Galus został okrzyknięty najbardziej przedsiębiorczym człowiekiem na świecie.

Jakie są relacje biznesu z władzą?

Marek Goliszewski podkreśla, że przedsiębiorcom dobrze się współpracuje z premierem Mateuszem Morawieckim.  Z Ministerstwem Rozwoju w ramach założeń Konstytucji przedsiębiorców. Z Ministerstwem Finansów w zakresie walki z tzw. „szarą strefą”.

- Z innymi resortami jest gorzej. Czasem wynika to z wewnętrznej walki między resortami. Do tego Sejm uchwala ustawy zbyt szybko, bez konsultacji z  praktykami gospodarczymi i powstaje prawo, które rzuca kłody pod nogi m.in. przedsiębiorcom z tego regionu - mówi.

Opłaca się rozmawiać

- Polak z Polakiem może się dogadać. Wyciągnięta ręka i dialog popłaca. Ten rząd rozumie to tylko w części - mówi Marek Goliszewski.

Prezes BCC na początku przemian ustrojowych ściśle współpracował z szefem związków zawodowych Maciejem Jankowskim. Jak podkreśla, to dzięki poparciu związków rząd Leszka Millera obniżył podatek CIT z 32 proc. do 19 proc. Skorzystali na tym wszyscy. Mniejsze obciążenia przedsiębiorców i wpływ do budżetu wyższy o 30 proc.

- Mówię to otwarcie: Prawo i Sprawiedliwość otworzyło tak wiele frontów, które oni nazywają reformami, ale to są konflikty społeczne - zaznacza Marek Goliszewski.

Czytaj więcej