Czytasz: Marcin Wyrostek, Jego Ekscelencja Ambasador

Marcin Wyrostek, Jego Ekscelencja Ambasador

11:36
Mówi, że z niego "oswojony gorol". Wirtuoz akordeonu zawitał do naszej redakcji.

Jak powinnam się do Ciebie teraz zwracać Marcinie, Jego Ekscelencjo, Ambasadorze?

No nie, nie przesadzajmy, (śmiech), ale rzeczywiście mam wielką satysfakcję  z tego, co się teraz dzieje w moim życiu. W maju otrzymałem godło Promotor Polski od fundacji Teraz Polska. Teraz dodatkowo, na targach muzyki świata Womex, które odbywają się pierwszy raz w Polsce, w Katowicach, mam tę przyjemność, satysfakcję i zaszczyt reprezentować kraj, jako ambasador polskiej muzyki.

Zobacz: Graj, Wyrostek te mazurki

Jeszcze do niedawna ambasador polskiej muzyki mógł się kojarzyć z pianinem albo skrzypcami, a tu, proszę, na salony wszedł akordeon. W śląskiej tadycji mocno zresztą zakorzeniony, ale ty przywędrowałeś do nas spoza Śląska?

Nie do końca. Pochodzę z Jeleniej Góry, a więc z Dolnego Śląska.  Przyjechałem do Katowic w 2000 roku na studia. Wcześniej od ośmiu lat zjawiałem się w Katowicach na zajęciach i konsultacjach u prof. Joachima Pichury, kierownika Katedry Akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach. To był czas, gdy zacząłem się z Katowicami zaprzyjaźniać, jestem więc już "gorolem oswojonym".

Zagrałeś nam w redakcji znaną ludową pieśń: "Zabrałeś serce moje" Fakt, jest piękna, a w twoim wykonaniu to wirtuozeria, ale to pieśn weselna?

CZYTAJ TAKŻE: ŚWIĘTO MUZYKI W KATOWICACH. STARTUJE WOMEX!

No i co z tego, skoro, jak powiedziałaś, jest piękna. Moja nowa płyta "Polacc", która właśnie ma swoją premierę, to właśnie hołd dla polskiej muzyki ludowej. Takie podziękowanie i ukłon, są na niej także motywy śląskie.  Kompozycje to nie tylko  mazurek czy chodzony - pierwowzor poloneza, to także utwory najwybitniejszych mistrzów. Jest m.in. Karol Szymanowski. A wiesz, że sądziłem, że mazurek Szymanowskiego będzie za trudny dla naszej publiczności? A wywołuje niesamowite reakcje. polska muzyka jest wspaniała.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wywiadu wideo z Marcinem Wyrostkiem.

Płyta Polacc Marcina Wyrostka

Nowy album Marcina Wyrostka i jego zespołu znacząco różni się od jego dotychczasowej twórczości. Przez lata koncertowania z repertuarem o charakterze, argentyńskim, bałkańskim i latynoamerykańskim w muzykach pojawiła się potrzeba sięgnięcia do muzycznej kultury, w której wzrastali. Zwrócenie się ku kulturze polskiej było także związane z licznymi koncertami tematycznymi zespołu poza granicami kraju, na których Marcin Wyrostek występował w roli ambasadora polskiej kultury. Powstałe przy tej okazji kompozycje i aranże stały się zalążkiem do powstania nowej płyty Marcin Wyrostek "POLACC", gdzie rozmaite motywy "POL"- skości połączył wspólny "ACC"- ordeonowy mianownik.

Czytaj więcej