Czytasz: Marcin Krupa: „Tylko ciągłość daje sukces”

Marcin Krupa: „Tylko ciągłość daje sukces”

Mocne wejście Forum Samorządowego w kampanię wyborczą.

Marcin Krupa zdeklasował konwencje konkurentów. Już pierwszym spotem wytrącił większość argumentów Jarosława Makowskiego, Ilony Kanclerz i Jarosława Gwizdaka. Sobotnie wystąpienie to pokaz siły jego ugrupowania, ciągłości i konsekwencji. Marcin Krupa przedstawił bardzo ambitny program w formule drugiego kontraktu z mieszkańcami. To 10 obszarów, które pokazują, że Krupa ma wizję, determinację i zespół do jej realizacji. Krupa chciał dać do zrozumienia, że za jego kandydaturą nie stoi Jarosław Kaczyński, ale mieszkańcy Katowic, którzy wspólnie z nim chcą wprowadzić Katowice w kolejny etap rozwoju.

- Liczą się Katowice. Dla nas wszystkich. Dla mojej drużyny. Dla was. Naszą wartością i siłą jest to, że jesteśmy bezpartyjni. Pozwala to na działania ponad podziałami. Pozwala iść na wprost - mówił Marcin Krupa.

Do tego silny komitet poparcia z muzykami, artystami, autorytetami, przedstawicielami dużego biznesu i… Piotrem Uszokiem. Marcin Krupa długo zwlekał z oficjalnym startem kampanii. Sobotnią konwencją rzucił wyzwanie konkurentom pokazując, że nie będzie czekał na drugą turę.

DYNAMICZNA KONWENCJA FORUM SAMORZĄDOWEGO

Do tych, którzy programów wyborczych nie czytają, na pewno przemówi jasny przekaz Sebastiana Riedla, Piotra Kupichy, Marcina Wyrostka, ale przede wszystkim Miuosha.

- Dorastałem razem z tym miastem - mówił Miuosh. - Kiedy mówię, że jestem z Katowic, to dziś brzmi to zupełnie inaczej niż jeszcze 12 lat temu. Nie tylko kultura w tym mieście ewoluowała. To powód do dumy. Mam nadzieję, że prowadzenie tego miasta nie będzie się zmieniać - dodał.

Wieloletnia dyrektor NOSPR, Joanna Wnuk-Nazarowa chwaliła Marcina Krupę za kontynuację wizji Piotra Uszoka i wprowadzenie swojej narracji. Za jego sukces uznała m.in. powstanie międzynarodowego konkursu Szymanowskiego. Jednak to słowa o stawianiu na Ślązaków były w tym momencie jasnym sygnałem, że mieszkańcy Katowic nie powinni myśleć o wyborze urodzonego w Kutnie Jarosława Makowskiego.

- Wybierajcie Ślązaków. Są rozważni i ostrożni w podejmowaniu ważnych decyzji. Przede wszystkim jednak dotrzymują słowa - mówiła Joanna Wnuk-Nazarowa.

Słowa podziwu Piotra Uszoka były nie tylko wyreżyserowanym sygnałem, że były prezydent nadal wspiera swojego byłego wiceprezydenta. Wskazywał, że Marcin Krupa sprowadził do miasta Katowice wydarzenia o randze międzynarodowej.

- Z pełnym szacunkiem obserwuję prezydenta Marcina Krupę. Wiele wydarzeń odbywa się w Katowicach właśnie dzięki niemu. Czy chcemy zmieniać organizatora COP przed jego startem? - pytał były prezydent.

LIDER BEZPARTYJNEJ DRUŻYNY

Sam Marcin Krupa pokazał się jako lider bardzo mocnej drużyny kandydatów na radnych. To nie tylko doświadczeni samorządowcy, którzy od lat są związani z Forum. Wiele jest nowych nazwisk, osób doskonale znanych w swoim lokalnym środowisku.

Widać, że sztabowcy Marcina Krupy wsłuchują się w nastroje społeczne i wystąpienia konkurentów urzędującego prezydenta. Kluczowe obietnice wyborcze zostały dogłębnie przeanalizowane i przeliczone. Ich największym atutem jest to, że są możliwe do spełnienia. O ich sile niech świadczy fakt, że najsłabszym momentem wystąpienia Marcina Krupy było... przejęzyczenie. Mówiąc o jeżdżących na rolkach i deskach katowiczan, dla których planuje wybudowanie zadaszonej „skate areny”, nazwał ich „skejtmenami”. Cała reszta niemal bez zarzutu. Postawa samego kandydata bardzo naturalna, konkretna, bez zbędnego patosu i… przekonująca. Końcowy występ z Marcinem Wyrostkiem oczywiście nie był tak spontaniczny i nieplanowany, jak miało to wyglądać, ale pokazał, że Marcin Krupa jest naturalnym kandydatem na prezydenta Miasta muzyki.

Sam Marcin Krupa obiecał kontynuację oraz śmiałą wizję rozwoju. Podkreślił, że katowiczanie powinni się czuć w swoim mieście doceniani.

- Wprowadzimy nową politykę parkingową z dużą preferencją dla mieszkańców naszego miasta. To z naszych podatków możemy budować parkingi, drogi, linie tramwajowe. My mamy pierwszeństwo do tego, żeby z tego korzystać.

Oprócz miejsc parkingowych, to konkretne propozycje biletów na basen w cenie 8 złotych czy szereg innych zniżek i korzyści wynikających z wprowadzenia karty mieszkańca.

10 OBSZARÓW KOLEJNEJ KADENCJI

Sztandarowym punktem programu Krupy jest rozwój infrastruktury transportowej. Nowe drogi, takie jak zachodnia obwodnica miasta, ale i centra przesiadkowe i wykorzystanie kolei. Marcin Krupa zapowiedział przebudowę „węzłów gordyjskich” na Kościuszki, Brynowskiej i Rolnej, ale i na wylocie z tunelu przy ul. Boguckiej. Forum Samorządowe chce zwiększyć ilość terenów zielonych. Samo miasto ma ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Ma zostać zrewitalizowana „dolina pięciu stawów” w Szopienicach. Powstaną także trzy nowe parki: w Bogucicach, os. Witosa i w dolinie Ślepiotki. We współpracy z Mikołowem ma zostać zrewitalizowany Starganiec.

- Wszyscy, którzy są 30+ pamiętają uroki Stargańca. Miejsca, do którego się jeździło na rowerze po szkole. Chcemy to przywrócić naszym mieszkańcom.

Prezydent zapowiedział sfinansowanie zajęć pływania dla uczniów szkół podstawowych od 3 klasy. W Katowicach ma zostać utworzona także Szkoła Mistrzostwa Sportowego a w pozostałych szkołach mają zostać wprowadzone zajęcia rozszerzone: od matematyki, przez muzykę po robotykę.

- Chcemy zarazić dzieci pasją i chęcią dążenia do doskonałości.

ROZWÓJ KATOWIC OBYWATELSKICH

Marcin Krupa chce dalszego rozwoju obywatelskości. Zapowiedział zwiększenie budżetu obywatelskiego do 30 mln złotych. Wspierać chce także organizacje pozarządowe. Dodatkową siedzibą Centrum Organizacji Pozarządowych ma być kamienica przy ul. Młyńskiej 9. Realnym wsparciem ich funkcjonowania ma być nowy system grantowy zapewniający wkład własny pozwalający na zdobycie dużych projektów.

Miasto ma też pomagać seniorom. Katowice sfinansują program profilaktyki zdrowotnej o wartości 10 mln złotych. Zapewni także specjalistów, którzy mają pomóc samotnym mieszkańcom po 60 roku życia w prostych remontach. W ramach „instytucji złotej rączki” seniorzy trzy razy w roku będą mogli bezpłatnie skorzystać z usług ślusarskich, hydraulicznych czy innych drobnych napraw.

Katowice nadal będą stawiać na kulturę. W domu Wojciecha Kilara ma powstać centrum edukacji muzycznej. W Bogucicach z kolei upamiętniony zostanie jeden z najwiekszych polskich himalaistów - Jerzy Kukuczka. W jego rodzinnej dzielnicy ma stanąć muzeum jego imienia. Wspierany będzie rozwój teatrów niezależnych. Na os. Witosa i Paderewskiego mają zostać otwarte domy kultury.

KATOWICE KOPALNIĄ... STARTUPÓW

Marcin Krupa chce skuteczniejszej walki ze smogiem. Poza współfinansowaniem wymiany kotłów, miasto ma pokryć koszt 50 proc. ogrzewania "nowymi źródłami ciepła".

Jednym z najśmielszych pomysłów Marcin Krupy jest wizja Katowic jako kopalni startup-ów. W budżecie miasta ma zostać zabezpieczona kwota miliona złotych dla nowych biznesów kreatywnych, które po spełnieniu określonych warunków ze wsparciem Katowic będą mogły rozwijać swój pomysł.

W komitecie poparcia Marcina Krupy znaleźli się Miuosh, Eugeniusz Budniok, Krystyna Doktorowicz, Jerzy Forajter, Helena Hrapkowicz, Janusz Janeczek, Roman Kalarus, prof. Marian Kisiel, Lech Majewski, Sebastian Riedel, Artur Rojek, Józef Skrzek, Piotr Uszok, Ingmar Villqist, Joanna Wnuk-Nazarowa, prof. Edward Wylęgała oraz Marcin Wyrostek.

Sobotnia konwencja Forum Samorządowego jest jedną z najlepszych w regionalnej polityce. Samą konwencją Marcin Krupa nie wygra. Jednak jeśli sztabowcy prezydenta oraz sami radni równie dynamicznie i z pomysłem poprowadzą kampanię do samego końca, to Forum Samorządowe ma szansę przekonać znaczną część niezdecydowanych mieszkańców Katowic. 

Czytaj więcej