Czytasz: Metropolia powstanie na 100 procent

Metropolia powstanie na 100 procent

03:04
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek pozytywnie zaopiniował w środę wniosek katowickich radnych do rządu o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim.

Dwa dni wystarczyły wojewodzie na przygotowanie pozytywnej opinii wniosku Rady Miasta Katowice o powołanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak podkreśla Jarosław Wieczorek, zapoznał się także z uwagami dotyczącymi wątpliwości w sprawie przeprowadzenia konsultacji. Postanowił nie przedłużać procesu opiniowania wniosku, żeby dać więcej czasu Radzie Ministrów do przygotowania rozporządzenia.

- Nie widziałem, aby w tych opiniach były podstawy do tego, żeby mieć jakiekolwiek podwaliny do tego, żeby wydać inną opinię niż pozytywną - mówi Jarosław Wieczorek.

Same konsultacje z punktu widzenia ustawy, dla rad gmin, które przygotowywały uchwałę o przystąpieniu, miały charakter pomocniczy i nie były wiążące.

Zaczynamy intensywne rozmowy

Prezydent Marcin Krupa przyznaje, że metropolia na tym etapie nie jest już zagrożona.

- Ta metropolia na 100 procent powstanie. Ja w to głęboko wierzę - mówi prezydent Katowic.

Teraz rozpoczyna się intensywny czas rozmów nad statutem metropolii oraz wyborem kandydatów do zarządu i na funkcję jej przewodniczącego. Zgromadzenie musi zostać zwołane najpóźniej 1 września.

- Może pod koniec sierpnia zwołamy pierwsze zgromadzenie metropolii i podczas tego zgromadzenia zostaną wybrane jej władze - mówi Marcin Krupa

Dla niego metropolia, to zgrany zespół gmin i miast, które utworzą platformę współpracy pomiędzy działaniami marszałka województwa a naszymi lokalnymi.

- Będą realizowały zadania, które wykraczają poza granice miast i gmin, a służą ogółowi społeczeństwa. Takim zadaniem są transport, ochrona środowiska i kolejne, które sobie wymyślimy i wydyskutujemy w ramach grupy 41 gmin - dodaje Krupa.

Stary i nowy GZM

Jeszcze do końca roku będzie funkcjonował Górnośląski Związek Metropolitalny. Jak mówi jego przewodnicząca, Małgorzata Mańka-Szulik, kończy się jego misja, ale nie kończy się współpraca.

- Z dużą satysfakcją przekażę tę pałeczkę i wierzę, że wszyscy tak jak pracowaliśmy w GZM-ie, tak będziemy pracowali dla metropolii - mówi Małgorzata Mańka-Szulik.

Czytaj więcej