Czytasz: Marcin Krupa: „Krakowice to jest nowo powstałe miasto”

Marcin Krupa: „Krakowice to jest nowo powstałe miasto”

00:58
Kończy się kongres miast Unesco. Wyjeżdżają delegaci. Zostaje idea zjednoczenia. Powstaje nowe hipermiasto?

O połączeniu Krakowa z Katowicami mówi się od blisko 30 lat. Przełom ogłaszano kilka razy. Czy dojdzie do niego w najbliższym czasie? Krakowice miały już wspólnie stawiać na rozwój szkolnictwa wyższego i badań. Miały też podnieść swoją atrakcyjność wobec innych metropolii w Polsce i w Europie. Szansą na zacieśnienie współpracy staje się kultura. Po raz pierwszy w historii UNESCO Kongres miast kreatywnych zorganizowały wspólnie Kraków Miasto Literatury UNESCO i Katowice Miasto Muzyki UNESCO. Wielu wskazuje na to, że to już nie dwa, ale jedno miasto. Czy Krakowice stają się faktem?

- Te Krakowice wiążą się przede wszystkim z naszą współpracą kulturalną. Kiedyś była autostrada A4 jako autostrada technologii. Ona łączy nie tylko Katowice z Krakowem, ale również Katowice z Wrocławiem. To były  te trzy miasta związane z obszarem rozwojowym naszym, ale i kraju. Te Krakowice to jest nowo powstałe miasto, które współpracuje przede wszystkim kulturalnie. Dzieli się swoimi dokonaniami, pomysłami i uwagami - mówi prezydent Marcin Krupa.

Katowice na wizji krakowickiej integracji mogą wykorzystać rozpoznawalność Krakowa w świecie. Coraz głośniej o Krakowicach mówią środowiska gospodarcze i inwestorzy. Krakowice mają szansę pokazać, że współpraca, na razie w ramach makroregionalnej kreatywności, może dać znacznie lepsze efekty.

- Podobnie jak dochodziło do zmian gospodarczych w Katowicach, tak samo dochodzi do zmian w mentalności połączenia Krakowa z Katowicami czyli Krakowic właśnie poprzez kulturę. To jest ten pierwszy element i pierwszy powiedzmy „przemysł", który pozwala na znakomity rozwój - dodaje Marcin Krupa.

 

Czytaj więcej