Czytasz: Krupa o uchodźcach: „Europa wywodzi się z chrześcijaństwa”

Krupa o uchodźcach: „Europa wywodzi się z chrześcijaństwa”

01:50
Prezydenci największych polskich miast podpisali deklarację przyjęcia uchodźców. Marcin Krupa odmówił podpisania dokumentu. Dlaczego?

„Tego dokumentu oficjalnie nie dostałem, a więc… sorry”

W czasie konferencji zorganizowanej przez Unię Metropolii Polskich, do której należy miasto Katowice, przyjęto deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Marcin Krupa był wtedy w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie zdecydowanie odciął się od decyzji prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

AKTUALIZACJA: Krupa: "Chciałbym szczerze przeprosić"

- Europa wywodzi się z chrześcijaństwa, jego tradycji i kultury. W tym duchu na pewno o wiele łatwiej będzie zasymilować tych mieszkańców w przestrzeni naszego kraju czy naszego miasta - uważa Marcin Krupa.

- Mówiąc delikatnie, nieeleganckim było to, że nie poinformowano mnie o takiej deklaracji, nie przekazano mi projektu, ani nie mogłem zabrać głosu w sprawie jej treści czy formy - mówi prezydent Marcin Krupa. -  Ja tego dokumentu oficjalnie nie dostałem, a więc… sorry. Nie ma tam Katowic, a więc jedynej metropolii - dodaje. 

„Zrobimy to, co czego oczekuje rząd”

Prezydent przyznaje, że kwestia imigrantów jest bardzo istotna z punktu widzenia całej Europy. Decyzja powinna jednak należeć do rządu.

„Katowice w kręgu miast zastraszonych”

- Zrobimy to, czego będzie od nas rząd - mówi Marcin Krupa.  - Czegoś takiego nie zrobiono w żadnym kraju Europy zachodniej ani wchodzących w skład Unii Europejskiej, żeby to samorządy decydowały o tym w jaki sposób i kogo należy przyjmować. Nie, to ma być rozsądnie podjęta decyzja, a my jako samorządy ją wykonamy - dodaje. 

Nie na hurra i na "herzlich willkommen"

Prezydent Katowic podkreśla, że jest otwarty na przyjęcie osób… z podobnego kręgu kulturowego, rodzin lub matek z dziećmi, które zostały zmuszone do emigracji z powodu wojny lub prześladowania. Czy mogą to być muzułmanie?

- Europa wywodzi się z chrześcijaństwa, jego tradycji i kultury. W tym duchu na pewno o wiele łatwiej będzie zasymilować tych mieszkańców w przestrzeni naszego kraju czy naszego miasta - uważa Marcin Krupa. 

W sobotę prezydent Katowic opublikował oświadczenie, w którym podkreśla, że nie wiedział wcześniej o zamiarze podjęcia przez członków Unii Miast Polskich deklaracji przyjęcia uchodźców.

Czytaj więcej