Czytasz: Mańkut czy geniusz?
Czyli ciekawostki o osobach leworęcznych.

13 sierpnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Byli nimi m.in. Maria Skłodowska-Curie, Marilyn Monroe, Albert Einstein czy Leonardo da Vinci. Czy za ich sukcesem stoi leworęczność?

Badania dowodzą, że osoby leworęczne mają wyjątkowe predyspozycje i uzdolnienia. Jak twierdzą australijscy naukowcy są oni bardziej kreatywni, a także myślą szybciej, szczególnie grając na komputerze, prowadząc samochód, interpretując dużą ilość informacji lub uprawiając sport. 

Z tego powodu, cecha ta była przez wiele lat tematem wielu kontrowersji. Czego nie wiemy o tzw. "mańkutach"?

Leworęczny szatan

Wieki temu leworęczność przypisywano magom, czarownicom, a nawet samemu diabłu. Istnieją podania, jakoby chrzcił on swoich wyznawców lewą ręką. Mogła to być też oznaka nerwicy, przestępczości, a nawet homoseksualizmu.

Lewy=nieczysty

W wielu krajach islamskich ludziom nie wolno jeść lewą ręką. Jest ona uważana za „nieczystą”, bo jest używana do oczyszczania swojego ciała po wypróżnieniu. Ręką tą nie można również nic podawać ani brać.

wśród zwierząt

Wiedzieliście, że ponad 30 proc. szympansów to mańkuty

prawy do lewego

Do lat siedemdziesiątych XX wieku przestawianie leworęcznych na prawa rękę było powszechną praktyką. Stosowano różne metody np. zmuszano dzieci do pisania prawą ręką, do trzymania w prawej ręce sztućców. Nierzadko w trakcie jedzenia przywiązywano im lewą rękę do ciała lub do krzesła.

Co ciekawe w niektórych krajach arabskich do tej pory oducza się korzystania z lewej ręki.

to GENIUSZE?

Badania pokazują, że wśród osób o wysokiej inteligencji jest wielu leworęcznych. Jednocześnie stanowią oni także duży odsetek osób, mających problemy z nauką. Mańkuctwo często wiąże się z dysleksją, jąkaniem czy autyzmem.

Czy faraon był mańkutem?

Badania nad piśmiennictwem sugerują, że w cywilizacjach starożytnych człowiek był leworęczny. Pismo egipskie, arabskie czy chińskie stosuje zapis sprzyjający leworęczności tzn. od prawej do lewej lub kolumnami z góry na dół.

A cesarz?

W dawnej Japonii funkcjonowało wiele restrykcji z powodu bycia leworęcznym. Leworęczność kobiet mogła być m.in. przyczyną rozwodu.

Lewy kosmos

Czy wiedzieliście, że jedna czwarta astronautów z programu Apollo była leworęczna?

 A wy? Znacie jakiś leworęcznych? O jakich ciekawostkach słyszeliście?