Czytasz: Ile kosztował nowy sarkofag pary prezydenckiej?

Ile kosztował nowy sarkofag pary prezydenckiej?

- Mamy prawo wiedzieć! - skandowała grupa około 200 osób, które zebrały się pod Teatrem Śląskim. Protestowali przeciwko cenzurowaniu mediów.

Protest rozpoczął się w samo południe. Tym razem (w miniony poniedziałek opozycja manifestowała tu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – przypomina red.) pod teatrem nie było sceny, nie było nagłośnienia. Był zwykły megafon i flagi. Biało-czerwone, unijne oraz te z logiem KOD-u. - Skrzyknęliśmy się na Facebooku’u, spontanicznie – mówili organizatorzy manifestu.

Mamy prawo wiedzieć!

PiS od Nowego Roku chce ograniczyć dziennikarzom wstępu do Sejmu. Protestujący przyszli pod teatr, bo chcieli pokazać, że województwo śląskie także staje w obronie wolności mediów. - Jesteśmy tu ze Śląska, z Zagłębia, z Bielska. Nie pozwolimy odebrać sobie wolności – mówili protestujący. - Wiecie ile kosztował nowy sarkofag pary prezydenckiej? - krzyczało da megafonu jedna z manifestantek. - Chcemy wiedzieć! - skandował tłum.

Wolność, równość, demokracja

W sobotę nie zabrakło też haseł z poniedziałkowej manifestacji opozycjonistów. „Żądamy dymisji rządu Beaty Szydło” - głosił jeden z transparentów. Powtarzały się też hasła: „Wolność, równość, demokracja! Manifestujący apelowali też do robiących zakupy na świątecznym jarmarku w Katowicach. - Chodźcie do nas! - mówili przez megafon.

„Spieprzaj dziadu”

Protestujący użyli również słynnego „spieprzaj dziadu”, słów wypowiedzianych przez Lecha Kaczyńskiego tuż po zakończeniu spotkania wyborczego w listopadzie 2002. „Dziadem” nazwany został wówczas jeden z zaczepiających Kaczyńskiego. - Teraz my mówimy tak do Jarosława – mówili uczestnicy protestu. Skrót PiS rozszyfrowywali publicznie jako „plucie i szczucie narodu”, zaś Bartłomiej Piotrowski, przedstawiciel śląskiego KOD-u obwieszczał koniec partii rządzącej. - Szlag mnie chciał trafić. Wczoraj pod "Wujkiem był apel smoleński. Śląsk się nie da! - przekonywał Piotrowski.

Czytaj więcej