Czytasz: Mamy dla Was deszczowe piosenki

Mamy dla Was deszczowe piosenki

Bardzo chcemy dziś rano poprawić Wam humor. Posłuchajcie fajnych piosenek.

Pada, za oknem ponuro? Cóż, nie ma na to rady, musimy jakoś przetrwać ten dzień. Może pomogą deszczowe piosenki? Wybraliśmy dla was kilka na poprawę humoru. A tak w ogóle, to czy Wiecie, co leci z nieba?

 Wszystko zaczyna się, gdy powietrze wilgotne i ciepłe, staje się na tyle chłodne, że występująca w nim para wodna ulega skropleniu. Miliony malutkich kropelek wody i kryształków lodu tworzą chmury. Krople wody o średnicy większej od 0,5 mm to deszcz. Gdy są mniejsze mówimy na nie mżawka. 

Zastanawialiście się kiedyś, jak długo spada kropla deszczu?

To zależy, jak duża jest kropla. O średnicy 5 milimetrów spada w tempie 9m/s, mżawka - 2,1 m/s lub nawet wolniej. Chmury burzowe tworzą się na wysokości około 1800 metrów. Duże krople potrzebują, więc około 200 sekund, by dolecieć do ziemi. Jednak w drodze rozbijają się zazwyczaj na mniejsze kropelki i podróż zajmuje im wtedy mniej więcej sześć minut.

A dlaczego deszczowe chmury są takie ciemne?

Kłębiaste obłoczki tworzy para wodna lub drobiny lodu, na których silnie rozprasza się światło słoneczne. Dlatego obłoki wydają się białe. Natomiast chmury deszczowe są utworzone z dużych kropel wody. Gdy już nie mogą utrzymać się w powietrzu zaczyna padać deszcz. Na dużych kroplach zjawisko rozpraszania światła jest dużo słabsze i deszczowe chmury wydają się ciemniejsze. 

No i to by było na tyle gadania o deszczu. Lepiej posłuchajcie fajnych piosenek:

 

Czytaj więcej