Czytasz: Maluch z alergią? Te przedszkola dbają o specjalne menu

Maluch z alergią? Te przedszkola dbają o specjalne menu

Sosnowiecki magistrat policzył, ile maluchów w przedszkolach musi mieć specjalną dietę. - I mają - zapewnia prezydent Chęciński.

Aż 140 małych sosnowiczan, uczęszczających do miejskich przedszkoli, nie może jeść wszystkiego. Powód? Najczęściej alergie pokarmowe. - Nie oznacza to jednak, że rodzice muszą się martwić i na przykład wybierać prywatne placówki - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Zapewnia, że specjalne potrzeby żywieniowe dzieci w sosnowieckich przedszkolach są respektowane.

Na co maluchy są uczulone?

- Placówki przeprowadzają regularne szkolenia dla personelu w zakresie przygotowywania i wydawania posiłków oraz żywienia zbiorowego dzieci - mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. Dodaje, że dyrekcja o tym, co dziecko może jeść, a czego mu nie wolno, pyta rodziców (wypełniają specjalne karty informacyjne).

Specjalne diety opracowywane są głównie dlatego, że maluchy cierpią na alergie pokarmowe. - Są to głównie uczulenia na nabiał, cukier, pszenne pieczywo, orzechy i cytrusy – wyliczają w sosnowieckich przedszkolach.

tu rodzice sami przywożą obiady

Znaczna większość przedszkoli dostosowuje się do pisemnych zaleceń dietetycznych według wskazań lekarskich oraz załączonych przez rodziców list produktów wykluczonych z diety. Dzieciom uczulonym na określone produkty żywnościowe podawane są posiłki zamienne, zależne od rodzaju uczulenia. - Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rodzice sami dostarczają maluchom posiłki do przedszkoli. Dotyczy to czwórki naszych podopiecznych i braku możliwości przygotowania im posiłku w kuchni przedszkolnej – mówi rzecznik.

Przedszkole...wyspecjalizowane

Największą grupę dzieci wymagającą specjalnego żywienia stanowią wychowankowie Przedszkola Miejskiego nr 51. - Placówka wyspecjalizowała się w specjalnym żywieniu i od wielu lat zajmuje się żywieniem dzieci wymagających stosowania szczególnych diet, wskazanych przez lekarzy - podkreśla Łysy. Dodaje, że indywidualną opieką w PM 51 w zakresie żywienia objętych jest ponad 30 wychowanków. Placówka posiada certyfikat „Przedszkola przyjaznego dzieciom chorym na cukrzycę”.

Czytaj więcej