Czytasz: Małgorzata Ochęduszko-Ludwik nowym członkiem zarządu woj. śląskiego

Małgorzata Ochęduszko-Ludwik nowym członkiem zarządu woj. śląskiego

Małgorzata Ochęduszko-Ludwik (SLD) została w poniedziałek radną Sejmiku Woj. Śląskiego oraz nowym członkiem zarządu woj. śląskiego.

Nowy członek zarządu został wybrany w związku z rezygnacją z tego stanowiska Kazimierza Karolczaka (zasiadał na nim z rekomendacji SLD). Karolczak 12 września został wybrany przewodniczącym zarządu powstającej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Radni sejmiku przyjęli jego formalną rezygnację z funkcji w zarządzie i mandatu radnego 18 września.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym mandat radnego po jego rezygnacji proponowany jest osobie z kolejnym wynikiem na liście w tym samym okręgu wyborczym. W przypadku sosnowieckiego okręgu wyborczego do sejmiku kolejny wynik na liście SLD-Lewica Razem uzyskał obecny wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, który jednak zrezygnował z objęcia mandatu.

W tej sytuacji mandat po Karolczaku objęła zasiadająca już w sejmiku w jego drugiej i czwartej kadencji Małgorzata Ochęduszko-Ludwik (SLD).

W ub. tygodniu marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa poinformował w lokalnych mediach, że Ochęduszko-Ludwik została także kandydatką koalicji do nieobsadzonego miejsca w zarządzie województwa. Przed poniedziałkowym głosowaniem mówił m.in. o jej dorobku zawodowym, w tym samorządowym.

Saługa przypomniał, że w przeszłości Ochęduszko-Ludwik pełniła m.in. funkcje wiceprzewodniczącej Sejmiku Woj. Śląskiego, przewodniczącej sejmikowej komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia, przewodniczącej klubu radnych w sejmiku czy pełnomocniczki wojewody śląskiego ds. równości kobiet oraz uzależnień. Ostatnio była naczelnikiem wydziału polityki społecznej w urzędzie miasta w Sosnowcu oraz naczelnikiem wydziału edukacji i polityki społecznej w Czeladzi.

"Życiorys naprawdę fantastyczny, tym bardziej jest mi niezwykle miło zgłaszać panią Małgorzatę Ochęduszko-Ludwik na stanowisko członka zarządu i będzie to dobre dla regionu, jeśli zechcecie państwo tę kandydaturę wesprzeć. Jestem przekonany, że pani Małgorzata Ochęduszko-Ludwik będzie bardzo dużym wsparciem dla prac zarządu województwa, a jej doświadczenie przełoży się na konkretne efekty" - ocenił przed głosowaniem marszałek.

Pytany jeszcze w ub. tygodniu, jaki będzie nowy podział kompetencji w zarządzie województwa, Saługa uznał wówczas, że dobrze, jeśli Ochęduszko-Ludwik przejęłaby dotychczasowe kompetencje Karolczaka. „Ale też każdy z nas ma swoje koniki. Ktoś lepiej zna się na zdrowiu, ktoś czuje edukację, ktoś czuje politykę społeczną. Usiądziemy, myślę, po wyborze i dopniemy to między pięcioma już członkami zarządu” - wskazał.

„Myślę, że wiele nie musi się zmienić” - ocenił Saługa. Dopytywany, czy Stadion Śląski, którym dotąd zajmował się Karolczak, może przejąć wicemarszałek Michał Gramatyka (PO), marszałek zastrzegł, że wszystkie spółki województwa formalnie podlegają jemu. „Stadion jest już skończony, dziś musimy m.in. budować program imprez” - przypomniał.

Kazimierz Karolczak wchodził w skład zarządu woj. śląskiego od grudnia 2013 r. (początkowo przez rok był jego wicemarszałkiem). Odpowiadał m.in. za pracę trzech wydziałów urzędu marszałkowskiego: inwestycji, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz gospodarki, turystyki i sportu.(PAP)

Czytaj więcej