Czytasz: "Szefem metropolii powinien zostać sprawny menedżer"

"Szefem metropolii powinien zostać sprawny menedżer"

10:39
Gościem Ostatniego Piętra redakcji Silesion.pl jest Małgorzata Manka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca GZM.

Żeby metropolia mogła zaistnieć, do nowego związku muszą przystąpić gminy, których obszar zamieszkuje co najmniej 2 miliony osób. Po jasnej deklaracji Jaworzna, że na tym etapie do projektu nie przystępuje, metropolię musi utworzyć aż 41 gmin.

- Jaką ma pani pewność, że wśród tych 41 gmin, któraś nie pójdzie drogą Jaworzna i nie powie jak prezydent Silbert: Nie!

- Myślę, że mieszkańcy Śląska są myślącymi ludźmi - szczerze przyznaje Małgorzata Mańka-Szulik

Po chwili reflektuje się i dodaje, że mieszkańcy Jaworzna też do tej grupy się zaliczają, ale prezydent Silbert „jeszcze nie wszystko przemyślał”.

Małgorzata Mańka-Szulik gościem ostatniego piętra redakcji Silesion.pl

Metropolia to nie zwykłe duże miasto

Przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego przyznaje, że obecna ustawa jest wynikiem ścisłej współpracy rządu i samorządu. Nie przypisuje sobie zasług, ale też nie zaprzecza, że wywierała wpływ na ostateczny kształt obecnej ustawy. Małgorzata Mańka-Szulik była jedną z pierwszych osób, które poznały projekt rozwiązań metropolitalnych w województwie śląskim. Jest też zwolenniczką progu ilościowego, który jej zdaniem w pełni oddaje charakter idei metropolii.

- Europa nam pokazała definicję metropolii. Nie można każdego wielkiego miasta nazwać mianem metropolii - mówi Mańka-Szulik

KZK-GOP do likwidacji?

KZK GOP jest symbolem tego, gdzie lądują byli prezydenci; jak sobie nie poradzić z wieloma wyzwaniami; albo jak sobie „radzić” z nimi przez 15 lat. Co się stanie z KZKGOP?

Małgorzata Mańka-Szulik stara się bronić międzygminnego przewoźnika. Przyznaje, że sporo można w nim zmienić. Wyciągając wnioski z błędów, które zostały popełnione ma powstać wiarygodny i rzetelny przewoźnik metropolitalny.

- Proszę mi wierzyć, że KZK jest dużo lepiej oceniane poza Śląskiem niż na Śląsku - mówi prezydent Zabrza

- Może dlatego, że nie mają z nim tam do czynienia - dodaje Kamil Durczok

GDZIE STOLICA?

- Stolica może znajdować się wszędzie, ale nie ma takiej potrzeby. Musi być jakieś miasto centralne - mówi Małgorzata Mańka-Szulik o Katowicach

Nie zgadza się, że ustanowienie stolicy w Zagłębiu mogłoby zasypać podziały między tym regionem a Śląskiem. Jej zdaniem nie po to powstaje metropolia. Część kompetencji i funkcji można umiejscowić poza Katowicami. Oddział odpowiedzialny za rewitalizację mógłby znaleźć się w Bytomiu. W Sosnowcu widziałaby wydział zarządzający transportem.

- Trzeba głębokiej dyskusji i analizy. Nie dzieliłabym tak funkcjami, bo byłoby to zbyt proste i nie na tym ma ta zabawa polegać. Metropolia ma powstać nie po to, żebyśmy dzielili się funkcjami - podkreśla Mańka-Szulik

KTO NA CZELE METROPOLII?

Zdaniem przewodniczacej GZM szefem metrpoolii nie powinien być nikt z prezydentów. Metropolia potrzebuje sprawnego i odważnego zarządzania. 

- Zdecydowanie to musi być menedżer. To musi być silna jednostka, która potrafi spojrzeć na metropolię w sposób wizjonerski. To musi być człowiek o bardzo szerokim spojrzeniu i taki, który chce się napracować - mówi prezydent Zabrza

Jakie są polityczne plany prezydent Zabrza? Będzie się ubiegała o kolejną kadencję? Czy widzi się w strukturach przyszłej metropolii? Zobacz rozmowę Kamila Durczoka z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik.

Małgorzata Mańka-Szulik gościem ostatniego piętra redakcji Silesion.pl

Czytaj więcej