Czytasz: 6 sprytnych wskazówek na urządzenie małej kuchni

6 sprytnych wskazówek na urządzenie małej kuchni

Wbrew pozorom mała kuchnia to nie ... wyrok.

Ekspertka, Karolina Bigos z portalu www.kochamurzadzanie.pl, radzi, jak praktycznie i ładnie urządzić jedno z najważniejszych miejsce w mieszkaniu. 

KOSZE CARGO

Kosze cargo to obecnie niezbędny atrybut stosowany w kuchni. Jeżeli nasze pomieszczenie jest małe, koniecznie musimy zaopatrzyć się w tego typu akcesorium.

Kosze poruszają się na prowadnicach i są znacznie bardziej poręczne i pojemne niż tradycyjne półki.

Dodatkowo możemy zamontować je między innymi w wąskich, czy nawet narożnych szafkach (ich montaż należy jednak wcześniej uwzględnić w projekcie, by móc jak najbardziej ergonomiczne dostosować je do obecnego wyposażenia). Dzięki koszom cargo idealnie zagospodarujemy wnętrze, nie burząc przy tym estetyki pomieszczenia.

JASNE BARWY

Jeżeli mamy małą kuchnię, jednym z najefektowniejszych tricków na optyczne powiększenie przestrzeni jest zastosowanie odpowiedniej palety barw.

Jasne kolory odbijają światło, sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przejrzyste.

Wizualnie dodają mu wówczas kilku metrów kwadratowych.

Warto przede wszystkim postawić na biel oraz odcienie szarości, które bezbłędnie rozświetlą kuchnię. Dodatkowo polecane są również chłodne pastele lub zestawienie z nimi barw ciepłych.  

 

 

RELINGI

Zamocowanie relingu bezpośrednio nad blatem kuchennym, będzie świetnym rozwiązaniem w niewielkich pomieszczeniach, w których powinniśmy zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni. Musimy jednak pamiętać, żeby umieścić na relingu jedynie najpotrzebniejsze i najczęściej używane akcesoria kuchenne – mnogość widocznych rzeczy może wywołać wrażenie bałaganu. Dzięki relingom nie zagracamy blatu, a funkcjonalność zastosowanej metody łączymy z akcentem dekoracyjnym (na przykład w postaci zawieszenia na ścianie kilku doniczek z aromatycznymi ziołami).

ROZKŁADANY BLAT KUCHENNY

Urządzanie kuchni na małym metrażu wymaga kreatywności i oryginalności wprowadzanych rozwiązań.

Jednym z nich jest między innymi rozkładany blat, który zwiększa wielofunkcyjność pomieszczenia, dodatkowo wprowadzając większą przestrzeń użytkową. Możesz więc zdecydować się na kwadratowy bądź okrągły blat mocowany bezpośrednio do ściany, pełniący funkcję niewielkiego stolika. Jeżeli chcesz zaszaleć i stworzyć własną, unikatową aranżację, ukryj blat w szafce czy ramie obrazu. 

 

HALOGENY/ LAMPY LED

Każda kuchnia wymaga odpowiedniego oświetlenia. W małych pomieszczeniach trzeba zdecydować się na taki rodzaj sztucznego światła, który idealnie wkomponuje się w całościową aranżację i nie zabierze zbędnego miejsca.

Fantazyjne żyrandole czy wiszące lampy nie zdadzą tutaj egzaminu. Ciekawym trickiem jest wykorzystanie halogenów lub oświetlenia typu LED. Warto zamontować je w suficie, podświetlić meble i blaty – im więcej światła, tym lepiej. Dizajnerski efekt „wow” gwarantowany.

FARBA TABLICOWA

Ciekawym rozwiązaniem w małej kuchni jest zastosowanie na wybranym fragmencie ściany farby tablicowej / kredowej.

Wprowadzimy wówczas do pomieszczenia ciemniejszy akcent, dzięki czemu stworzymy wrażenie głębi, która optycznie powiększy przestrzeń. Wybrana farba przeobrazi również naszą ścianę w tablicę, na której będziemy mogli zapisywać różne przydatne informacje – przepisy kulinarne, ważne wydarzenia, plany na dany dzień. Kuchnia stanie się dzięki temu zabiegowi dodatkowo przytulniejsza, ponieważ wprowadzimy do niej nutę indywidualności – nasz osobisty styl i sposób funkcjonowania.

Czytaj więcej