Czytasz: Majówka? Jedziemy na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Majówka? Jedziemy na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Polecamy 7 miejsc, które trzeba odwiedzić, by przekonać się, jak pięknie jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Bobolice i Mirów

Bobolice to zamek obronny, który strzegł Polski od zachodu, od strony Śląska. Postawił go Kazimierz Wielki, podobnie jak 47 innych twierdz, tak zwanych Orlich Gniazd. Dziś zamek w Bobolicach odwiedza ok. 150 tys. turystów rocznie. W zamku mieści się ekspozycja muzealna. Jest sala myśliwska, bo Kazimierz Wielki był zapalonym myśliwym.

Zamek Bobolice

Historia Bobolic jest bardzo burzliwa. Zamek szybko zmienił się w zbójecką twierdzę. Władysław Jagiełło sprawił, że zamek wrócił do dóbr królewskich. Potem przechodził z rąk do rąk. Po potopie szwedzkim zaczął podupadać. Do tego stopnia, że jadący do Krakowa przed odsieczą wiedeńską król Jan III Sobieski musiał nocować w namiocie pod zamkiem. W XIX wieku okazało się, że pod twierdzą znajdują się ogromne skarby. Szybko je rozkradziono, choć są tacy, którzy wierzą, że część majątku znajduje się jeszcze w tunelu łączącym Bobolice z Mirowem. Ten drugi zamek znajduje się 1,5 km dalej.

Tutaj – właśnie w Majówkę – odbędzie się nasza impreza przeznaczona dla wszystkich, którzy kochają ruch na świeżym powietrzu. Silesion Extreme Run to wielki bieg, który rozpocznie się w Bobolicach. Krótsze dystanse, czyli 5 i 10 km, zostaną poprowadzone do Mirowa i z powrotem. Dłuższy dystans, a więc 50 km, pobiegnie szlakiem Orlich Gniazd do Złotego Potoka. Szczegóły dotyczące imprezy i zapisów dostępne są na tutaj.

Jezioro Porajskie

Poraj to miejscowość letniskowa. Położona malowniczo nad zalewem, który powstał na rzece Warcie i jest jedynym jeziorem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To miejsce dobre dla wszystkich, którzy chcą wypocząć. Wiele plaż zachęca do weekendowego leniuchowania. W zalewie nie można się kąpać, choć wielu plażowiczów omija ten zakaz.

Tutaj przyjeżdżają miłośnicy wędkowania. Można złowić sandacza, leszcza, lina, karasia, karpia, szczupaka, suma czy węgorza. Zalew to także raj dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Wiele tu ośrodków wypoczynkowych i rekreacyjnych. Fani pieszych wędrówek mogą obejść zalew dookoła. Trasa ma 15 km i prowadzi pętlą leśną od Poraju Choroń przez Dębowiec po Masłońskie.

Dolinki Podkrakowskie

To park krajobrazowy i rezerwaty przyrody, gdzie możemy spotkać lisy, borsuki, sarny czy jelenie. Miejsce dobre na wycieczki piesze, szczególne dla miłośników pięknych widoków, którzy nie lubią się męczyć na szlaku. Można zabrać rower. Albo spłynąć kajakiem po rzece Nidzie. Jura oferuje tak wiele możliwości.

Kierujemy się w stronę Jaskini Wierzchowskiej. To najdłuższa jaskinia w Polsce. Oczywiście w kategorii tych, przystosowanych do zwiedzania. Wędrujemy dalej Doliną Kluczwody. Idziemy lasem, nad głowami mamy skałki, a gdy spojrzymy jeszcze wyżej zobaczymy ruiny zamku z XIV wieku, na szczycie Skały Zamczysko. Wychodzimy w Bolechowicach. Żeby zatoczyć koło i wrócić tam, skąd wystartowaliśmy, polecamy skierować się w stronę Doliny Bolechowickiej. Ta jedna z najkrótszych dolinek (ma ok. 1,5 km) wita malowniczymi skałami wapiennymi, które tworzą bramę. Są też ulubionym miejscem wspinaczy.

Drugą wycieczkę zaczynamy w Paczółtowicach, a naszym celem jest Dolina Racławki. Potok płynie bystro, a my wędrujemy przez jary i wąwozy, lasy, by zakończyć spacer na łąkach, gdzie latem kwitnie rzepak. Żółty szlak prowadzi nas do miejscowości Szklary. Warto jednak wybrać opcję na Dębnik, a potem do Czernej, gdzie znajduje się klasztor karmelitów. Przejdziemy wtedy Doliną Eliaszówki, jedną z bardziej urokliwych.

Pustynia Błędowska

Nazywana jest Polską Saharą. To największa pustynia w Europie.

Rozciąga się od Błędowa na zachodzie po Klucze na wschodzie. Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Przez pustynię przepływa Biała Przemsza. Według legend pustynia miała powstać z rozsypanego przez diabła piasku, którym chciał on zasypać olkuską kopalnię srebra.

Na Pustyni Błędowskiej zdarzało się dawniej zjawisko fatamorgany. Tam kręcono też „Faraona” Jerzego Kawalerowicza. Do dziś znajdziemy na pustyni schrony i bunkry z czasów II wojny światowej. Pustynia jest atrakcyjnym terenem wędrówek pieszych oraz konnych. Błędów połączony jest z Kluczami żółtym Szlakiem Pustynnym. Miejscowości te łączy także szlak jeździecki – Transjurajski Szlak Konny.

Złoty Potok

To miejscowość pięknie położona w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To tam w połowie XIX wieku przebywał Zygmunt Krasiński. Zakochał się w tej miejscowości i nazwał wiele ostańców, źródeł i stawów. I tak, jeden ze stawów dostał nazwę Sen Nocy Letniej, a źródła rzeki Wiercicy nazywają się jak dzieci poety doby romantyzmu, czyli Elżbieta i Zygmunt. W Złotym Potoku zwiedzimy Dworek Krasińskich, gdzie wieszcz zamieszkał ze swoją rodziną. Obok znajduje się Pałac Raczyńskich, który góruje nad malowniczym stawem Irydion. W ciepłe dni tłumy turystów spotkamy nad stawem Amerykan, w którym można popływać i odpocząć na brzegu.

Złoty Potok wielu kojarzy się z dobrym pstrągiem. Co roku można przyjechać tu na Święto Pstrąga. To słynna plenerowa impreza odbywająca się w sierpniu, podczas której trwa degustacja pstrąga - symbolu Złotego Potoku, ale i nalewek. Pstrągi hodowane są, poławiane i przyrządzane w historycznej Pstrągarni Raczyńskich.

Każdego roku w lipcu odbywa się też Jurajskie Lato Filmowe w Złotym Potoku. Przez kilka dni trwa piknik filmowy, na błoniach koło Stawu Amerykan i Hotelu Kmicic rozkłada się telebim po to, by wyświetlić słynne filmy.

Zamek w Smoleniu

Ruiny zamku w Smoleniu leżą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To jeden z najważniejszych i najciekawszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Choć na pewno mniej znany niż słynny już Ogrodzieniec, Olsztyn czy Mirów i Bobolice. Zalesione wzgórze, na którym widnieje charakterystyczna wieża zamku, prawdopodobnie było zamieszkałe jeszcze przed naszą erą. Potwierdzają to wykopaliska archeologiczne w postaci grotów włóczni. Zamek wzniesiono w XIV wieku w stylu gotyckim, na skale o wysokości 500 m n.p.m. 

Dziś, po renowacji, możemy odwiedzić ruiny i wejść na wieżę, skąd rozciąga się piękny widok na okolicę, w tym na Zegarowe Skały. Wzgórze zamkowe zbudowane z wapieni jurajskich objęte jest rezerwatem przyrody.

Ojców

Ojcowski Park Narodowy leży w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, obejmując środkową część Doliny Prądnika, część Doliny Sąspowskiej wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Jest najmniejszy spośród polskich Parków Narodowych. Osoby, które chciałyby zobaczyć znajdujące się tu jaskinie, mogą obejrzeć Jaskinię Łokietka oraz Jaskinię Ciemną. Na terenie parku znajdują się też znane obiekty: zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie. Nie można pominąć też symboli Parku, czyli Maczugi Herkulesa i Bramy Krakowskiej.

Czytaj więcej