Czytasz: W Bielsku Białej powstanie miejsce jak z bajki! [WIZUALIZACJE]

W Bielsku Białej powstanie miejsce jak z bajki! [WIZUALIZACJE]

Ruszają prace związane z budową Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej.

W ramach I etapu zostanie przeprowadzona modernizacja Willi Rotha, zabytkowej siedziby Studia, w której wytwórnia mieści się od początku lat 50. ubiegłego wieku.

 Wizualizacje: MWE Sp z.o.o, Nizio Design International 

Studio Filmów Rysunkowych ogłosiło właśnie przetarg na  "wykonanie robót budowlano-instalacyjnych obejmujących modernizację i przystosowanie do wymogów nowoczesnej ekspozycji budynku zabytkowej Willi Rotha". Decyzję poznamy w poniedziałek 14 maja. W Willi Rotha znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji, jednak przede wszystkim w tym budynku odbywać się będzie produkcja filmów.

Willa Juliusza Rotha przy ulicy Cieszyńskiej 24 powstała w 1888 roku. Od początku lat 50. ten budynek jest siedzibą Studia Filmów Rysunkowych. Tu powstawały najsłynniejsze produkcje bielskiej wytwórni - seriale o Bolku i Lolku, Reksiu czy Baltazarze Gąbce.  

Jeszcze w tym roku rozpoczną się też przygotowania do uruchomienia II etapu prac Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. W drugiej połowie roku bielskie Studio będzie wnioskować o dofinansowanie w kwocie 20 milionów złotych w ramach funduszy norweskich. W II etapie obok zabytkowej Willi Rotha powstanie nowoczesny gmach Centrum Bajki. Oba budynki połączy szklana przewiązka.

Przewidywany termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji to rok 2021. Projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji opracowała renomowana pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła w tworzeniu m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Czytaj więcej